REKONESANS UŁANÓW 8. PUŁKU KSIĘCIA JÓZEFA PONIATOWSKIEGO, 1926
olej, tektura 45 x 51,5 cm sygn. p.d.: Jerzy Kossak | 26
Na odwrocie napisy atramentem: Rekonans | 8go Pułku Ułanów | Księcia Józefa Poniatowskiego; - poniżej: Reconesans | des 8ter Regiment Ulanen | von Fürst Josef Poniatowski. Ponadto napisy ołówkiem i czerwoną kredką. Stemple: 1. SKŁAD PAPIERU | R. ALEKSANDROWICZ | KRAKÓW, BASZTOWA 11; - 2. SALON DZIEŁ SZTUKI | K. WOJCIECHOWSKIEGO | KRAKÓW. ul. Św. Jana 3 | Telefon 2.; - 3. duży okrągły stempel firmowy: - pośrodku św. Łukasz z paletą; w otoku napis: Dr. Fr. Schoenfeld & Co. Düsseldorf Malfarben u. Maltuchfabrik; - 4. stempel: AFI32; 5.- stempel: 10
Pochodzenie: kolekcja Jana Pomiana-Bławdziewicza (1924-2016).
W 1784 we Lwowie utworzono pułk kawalerii pod dowódctwem ks. Józefa Poniatowskiego. W czasie zaborów była to jedna z niewielu formacji - oczywiście zaborcom podporządkowana - z polską komendą i tradycjami wojskowymi. Za czasów Franciszka Józefa pułk nosił nazwę 1 Pułku Ułanów Austriackich; po odzyskaniu niepodległości w 1918 - 1 Pułku Ułanów Ziemi Krakowskiej. Następnie nadano pułkowi nr 8. i nazwę na cześć twórcy i pierwszego dowódcy: 8 Pułk Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. Pułk zasłużył się szczególnie w wojnie polsko-bolszewickiej - m.in. w największej bitwie kawaleryjskiej XX w. pod Komarowem walnie przyczynił się do rozgromienia Armii Konnej Siemiona Budionnego (za udział w wojnie 1918-1920 Orderem "Virtuti Militari" odznaczono 58 ułanów "ósmego").
Do tradycji pułku nawiązał Andrzej Wajda. Bohaterowie filmu Katyń: rtm. Andrzej (Artur Żmijewski) i por. Jerzy (Andrzej Chyra) służą w 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.
Krzywa buzia, krzywa nózia Ce-Ka grafy i barony to ułani księcia Józia. Ósmy zdobi nam salony. [żurawiejka pułkowa]
KOSSAK Jerzy
Syn Wojciecha Kossaka. Od najmłodszych lat szkolił się pod okiem ojca i dziadka - Juliusza Kossaka. Jego obrazy nawiązywały do czasów napoleońskich i II wojny światowej. Podstawowym motywem w jego obrazach był koń. Brał udział w licznych wystawach. Jego prace cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jako pierwszy w rodzinie do swojej twórczości wprowadził element legend starogermańskich i celtyckich.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży (w tym zawarty jest podatek VAT i droit de suite).
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 26% (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl