Olej, sklejka, 30,2 x 39,9 cm Sygnowany czarnym olejem l.d.: Jerzy Kossak | 1936 Na odwrocie okrągła pieczęć z herbem w centrum oraz z numerem "0592"; napis - "JERZY KOSSAK | Kraków pl. Kossaka 4"
Jerzy Kossak od najmłodszych lat kształcił się w pracowni dziadka Juliusza Kossaka i ojca - Wojciecha. Kontynuował tradycje rodzinne malując sceny walk oręża polskiego, w których eksponował sylwetki koni. Na początku lat dwudziestych XX w. podróżował wraz z ojcem po dworach Wielkopolski. Artyści wspólnie portretowali tamtejsze ziemiaństwo. Obrazy Jerzego Kossaka (tak jak wcześniej jego dziadka i ojca) cieszyły się dużym powodzeniem. Spełniały oczekiwania kupujących, w których pamięci pozostawał żywy mit legionów polskich i wojny 1920 r. Tłem dla wielu scen batalistycznych była także epopeja napoleońska oraz walki powstania listopadowego. Prezentowana scena przedstawia ułana 8-go Pułku im. Ks. Józefa Poniatowskiego pojącego przy studni konia z brezentowego, składanego wiaderka. O przynależności żołnierza do wspomnianego pułku świadczy zarówno otok rogatywki w złocisto żółtym kolorze, jak również proporczyk na kołnierzu w tych samych barwach. Dodatkowo potwierdza to widoczna na naramienniku litera "P", stanowiąca element monogramu "JP" księcia Józefa Poniatowskiego, noszącego na naramiennikach przez żołnierzy tego pułku.
KOSSAK Jerzy
Syn Wojciecha Kossaka. Od najmłodszych lat szkolił się pod okiem ojca i dziadka - Juliusza Kossaka. Jego obrazy nawiązywały do czasów napoleońskich i II wojny światowej. Podstawowym motywem w jego obrazach był koń. Brał udział w licznych wystawach. Jego prace cieszyły się ogromnym powodzeniem. Jako pierwszy w rodzinie do swojej twórczości wprowadził element legend starogermańskich i celtyckich.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl