Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KRAWCZYK Jerzy | Anioł Pański, 1940

Jerzy KRAWCZYK (1921-1969)

Anioł Pański, 1940

olej, sklejka;
41,5 x 30,5 cm;
sygnowany po prawej stronie u dołu: "Anioł Pański" | Jerzy Krawczyk | 1940 r. na odwrocie odręczny napis ołówkiem:

Jerzy Krawczyk to jeden z najlepszych łódzkich malarzy oraz jedna z najciekawszych postaci łódzkiego środowiska artystycznego. Urodził się w Łodzi i tutaj w latach 1935-1939 uczył się w Szkole Rysunku i Malarstwa prowadzonej przez Szczepana Andrzejewskiego. W roku 1938 otrzymał stypendium łódzkiego Zarządu Miejskiego i wyjechał do Wiednia, aby tam kontynuować naukę. Okres okupacji spędził w niewoli w Dortmundzie. Po zakończeniu wojny wrócił do Łodzi i rozpoczął studia w pracowni Leona Ormezowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, ale szybko je przerwał. W 1947 roku rozpoczął pracę jako rysownik w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Akademii Medycznej w Łodzi, którą wykonywał do końca życia. Uczestniczył w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą; miał wiele wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i zagranicą. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Otrzymał nagrody i odznaczenia. Formalnie związany był z GRUPĄ REALISTÓW, z którymi co roku wystawiał w warszawskiej Zachęcie, począwszy od pierwszej wystawy w 1962 roku. W 1967 roku reprezentował Polskę na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Sao Paulo. Zmarł tragicznie 5 lipca 1969 roku. Jerzy Krawczyk zajmował się przede wszystkim malarstwem sztalugowym, a okazjonalnie tylko rysunkiem i grafiką. Repertuar tematów w jego twórczości jest olbrzymi. Ważne miejsce zajmowała u niego Łódź, z którą związany był przez całe życie. Pod względem formalnym jego twórczość jest trudna do sklasyfikowania. Z jednej strony wiele mówi jego przynależność do GRUPY REALISTÓW, z drugiej bardzo czytelne są u niego nawiązania do tradycji malarstwa surrealistów i dawnych mistrzów, których motywy pojawiają się czasami w malarstwie Krawczyka jak cytaty. Był artystą oryginalnym, wypracował własny warsztat, swoistą wizję świata, którą kreował na płótnie różnymi środkami. W jego pracach spokojne, wręcz ascetyczne pejzaże sąsiadują z barokowo bogatymi i pstrokatymi kompozycjami nasiąkniętymi mnóstwem nośników ikonograficznych.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KRAWCZYK Jerzy
Studiował w łódzkiej Szkole Rysunku i Malarstwa S. Andrzejowskiego, naukę kontynuował w Akademii wiedeńskiej. W czasie okupacji był w niewoli w Dortmundzie. Po wojnie zamieszkał w Łodzi. Był członkiem Grupy Realistów. Malował programowo antyestetyczne, ironiczne kompozycje o wyraźnej dominancie elementów lit.-anegdotycznych.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl