Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
TRUSZKOWSKI Jerzy (Max Hexer) | Z cyklu Praca przeciw absurdowi, 1983/84 r.

Jerzy (Max Hexer) TRUSZKOWSKI (ur.1961)

Z cyklu Praca przeciw absurdowi, 1983/84 r.

fotografia, odbitka żelatynowo-srebrowa/papier, 49 x 60 cm
sygn., dat. i opisana na odwrocie: `Jerzy Truszkowski z cyklu "Praca przeciw absurdowi" 1983 - 1984 / żelatynowo-srebrowa odbitka na papierze`

Malarz, performer. Od 1976 r. uprawia performance i realizuje akcje artystyczne, współpracując m.in. z Jackiem Rydeckim czy Zbigniewem Liberą. W latach 1980-84, w cyklach "Nihilizm Intelektu" i "Nihilistyczny Alians Orgiastyczny" łączył rysunki, fotografie, malarstwo, teksty i filmy odwołujące się do filozofii, historii i medycyny. W latach 1984-94 podczas performances wycinał w swojej skórze wieloznaczne symbole, które pojawiają się też w cyklach obrazów "Somnambuliczny System Symboliczny" i "Piktozofia". W latach 1986-94 w swoich instalacjach kontynuował wątki polityczne i symboliczne. Od 2000 r. tworzy obrazy z cyklu "Unus Dolor" wykorzystujące motywy banknotów.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
TRUSZKOWSKI Jerzy (Max Hexer)
Jerzy Truszkowski w latach 1980-1986 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie. Od 1984 r. był prywatnym asystentem Zofii Kulik i Przemysława Kwieka (KwieKulik). W latach 1983-1986 z grupą Łódź Kaliska, Zbyszko Trzeciakowskim i Jackiem Kryszkowskim współtworzył alternatywną Kulturę Zrzuty i podziemne pisma artystyczne „Tango” oraz "Halo Halo". W latach 1985-1989 ze Zbigniewem Liberą, Barbarą Konopką, Jackiem Rydeckim, Anną „Mirosłavą” Nowak, Januszem Rasińskim i Barbarą Wysocką współtworzył grupę Sternenhoch. Wspólnie malowali obrazy, koncertowali, wystawiali i wywoływali skandale organizowali akcje artystyczne/happeningi. Rysunki i obrazy Truszkowskiego zyskały popularność po wystawie grupowej „Sztuka jest elektryczna” (1983, BWA Lublin) oraz indywidualnej „Nihilizm Intelektu” na łódzkim Strychu i w warszawskiej Pracowni Dziekanka (1984). Jest jednym z prekursorów sztuki krytycznej i politycznej. Po 1990 r. opublikował kilkadziesiąt artykułów w prasie fachowej i sześć książek o sztuce współczesnej, czterokrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 1992 r. przebywał na trzymiesięcznym stypendium w Japonii po udziale w wystawie „Time and Tide” w Tokyo. Jego malarstwo cechuje ironiczna gra z różnymi konwencjami i stylami. Obrazy, fotografie oraz instalacje Truszkowskiego znajdują się m.in. w Muzeach Narodowych we Wrocławiu i Szczecinie, w Muzeach Sztuki w Łodzi i Samarze (Rosja), w kolekcji Znaki Czasu w Katowicach, w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, w Muzeum Caricino w Moskwie, w Centrach Sztuki Współczesnej w Warszawie i Moskwie.

W 2002 r. artysta przyjął pseudonim artystyczny Max Hexer.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl