Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
NOWOSIELSKI Jerzy | Akt z lustrem, 1987 r.

Jerzy NOWOSIELSKI (1923 Kraków - 2011 Kraków)

Akt z lustrem, 1987 r.

akryl/płótno, 100 x 80 cm
sygnowany i datowany na odwrocie: `Jerzy Nowosielski | 1987`


Estymacja: 140 000 - 200 000 zł

POCHODZENIE:
bezpośrednio od artysty


Akty Nowosielskiego coraz wyra¼niej sublimują się, smukleją i wydłużają się, ale pomimo takiego traktowania, które odrealnia sylwetkę, nie tracą nic ze swojej pikanterii. Dzieje się tak za sprawą użytego koloru, najczęściej ostrego różu, pomarańczu lub czerwieni oraz dobranych atrybutów w postaci okularów czy szpilek. Wyra¼ne scalanie i uogólnienie wizerunku kobiecego nabiera w latach osiemdziesiątych skrajną postać, a syntetyczne traktowanie płaszczyzny malarskiej i coraz większa oszczędność, staje się wyra¼nie obowiązująca. Pozornie tylko, identyczne przedstawienia dziewczyn w tych seriach, określone mianem ikon pożądania, przeobraziły akt w emblematyczny, erotyczny, ideał "sakralnego" ciała. Element świętości jest tutaj nie do przeoczenia, bo dzięki oczyszczaniu sylwetki z niepotrzebnych modelunków, dzięki jej wysublimowaniu i oszczędności środków formalnych, zrealizował się "nowosielski" sposób ujęcia Erosa, który jako jedna z czterech greckim przejawów miłości, wprowadza samą cielesność na wyższe piętra świadomości. Nikt wcześniej w malarstwie nowoczesnym nie podjął się podobnego traktowania kobiecego aktu, odwołując się przy tym do doświadczenia ikony. I chociaż malarz odżegnywał się zawsze od określenia go nowatorskim w sztuce, w tym zakresie jest nim bez wątpienia.

Andrzej Szczepaniak


Chciałbym, aby to było cielesne, aby to było ciało subtelne ze wszystkimi właściwościami ciała realnego. Cała sprawa polega na tym, aby jak najwięcej elementów rzeczywistości biologicznej wprowadzić na wyższe piętra świadomości. Ale to jest bardzo trudne. Bardzo rzadko się udaje. Z chwilą bowiem, gdy swoje malowidło zanadto obciążę elementami pewnych uwarunkowań biologicznych, przestaje ono być ikoną. I odwrotnie, przez zbytnie wysublimowanie postaci powstaje symbol. A tu chodzi o to, aby ta "winda" jadąca na wyższe piętra świadomości mogła jak najwięcej ud¼wignąć.

Zbigniew Podgórzec, Wokół ikony. Rozmowy z Jerzym Nowosielskim, Warszawa 1985, s. 76.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NOWOSIELSKI Jerzy

Urodził się w Krakowie. W 1940 rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 profesor ASP w Krakowie.
Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej (Podwójny portret, Toaleta, Martwa natura fantastyczna); jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności; ikoniczność jego malarstwa o tematyce sakralnej polega na przywołaniu mistyki ruskich lub bizantyjskich ikon oraz na geometrycznych podziałach wyodrębniających centrum i pobocze kompozycji. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m.in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej koło Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostazów (np. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie); Kraków-Azory, 1978, kościół Św. Ducha w Tychach), ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie (1972). Ponadto prace w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy).

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl