1999 r. Pastel na papierze 29 x 21cm (w świetle passe-partout) Niesygnowany
Jeden z najwybitniejszych polskich grafików. Edukację artystyczną rozpoczął w 1937 r. w ISP w Krakowie pod kierunkiem A. Jurkiewicza i W. Jarockiego. W latach 1945-1947 kontynuował naukę w krakowskiej ASP w pracowni E. Eibischa. Dyplom otrzymał w 1955 r. Był założycielem klubu MARG. W latach 60-tych został przyjęty do Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów drzeworytu XYLON. Stworzył kilkanaście cykli graficznych, między innymi: "Autoportrety", "Kobiety obłąkane", "Próby portretu Józefa Gielniaka", "Próby portretu Mikołaja Kopernika", "Portrety jarmarczne". Jerzy Panek przez całe swoje twórcze życie tworzył cykle autoportretów. Wykonywał je w różnych technikach, najczęściej graficznych. Kiedy nie mógł wykonywać drzeworytów, zwłaszcza w ostatnim okresie życia, posługiwał się pastelą.
PANEK Jerzy
Urodził się w 1918 r w Tarnowie. Zmarł w styczniu 2001 r w Krakowie. Studia rozpoczął w 1937 r w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie na Wydziale Grafiki pod kierunkiem Andrzeja Jurkiewicza i Władysława Jarockiego. W czasie okupacji kontynuował studia w Kunstgewerbeschule (do 1942). Po wojnie w latach 1945-48 kontynuował naukę na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie u Eugeniusza Eibischa i Zbigniewa Pronaszki. Uprawiał grafikę, malarstwo i drzeworyt, w którym osiągnął prawdziwe mistrzostwo. W latach 60-tych powstały najsłynniejsze cykle drzeworytnicze: Autoportrety, Kobiety obłąkane, Pastuchy, Pasterki, Latawce, Chorągwie, i Próby portretów Józefa Gielniaka. Olejne autoportrety zostały pokazane na wystawie Polaków portret własny w 1979 r. W 1983 r powstają ostatnie drzeworyty. Artysta maluje pastelami, rysuje wykonuje akwaforty. Był członkiem międzynarodowych stowarzyszeń twórczych m.in. : XYLON. Wielokrotnie wystawiany i nagradzany - Złoty Medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki w New Delhi 1971, Nagroda im. Jana Cybisa 1988 r. Prace w zbiorach muzealnych w Polsce, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii a także w zbiorach prywatnych na całym świecie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl