Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PANEK Jerzy | AUTOPORTRET

Jerzy PANEK (1918-2001)

AUTOPORTRET

2000 r.
Pastel na papierze 31,5 x 23 cm (w świetle passe-partout)
Nie sygnowany

Jeden z najwybitniejszych polskich grafików. Edukację artystyczną rozpoczął w 1937 r. w ISP w Krakowie pod kierunkiem A. Jurkiewicza i W. Jarockiego. W latach 1945-1947 kontynuował naukę w krakowskiej ASP w pracowni E. Eibischa. Dyplom otrzymał w 1955 r. Jeszcze w czasie studiów powstały pierwsze zachowane do dziś akwaforty Panka. Był założycielem klubu MARG. W latach 60-tych został przyjęty do Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów drzeworytu XYLON.
W latach 1952-1954 powstał pierwszy powojenny drzeworyt pt. "Lekcja geografii" rytowany według fotografii. W 1955 r. artysta odbył podróż do Chin. Zetknął sie tam ze sztuką rzeźb, kaligrafią. Od tego momentu ciął już wprost na deskach, bez wstępnych szkiców. Pracę zawsze poprzedzał kontemplacją. Stworzył kilkanaście cykli graficznych, między innymi: "Autoportrety", "Kobiety obłąkane", "Próby portretu Józefa Gielniaka", "Próby portretu Mikołaja Kopernika", "Portrety jarmarczne".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PANEK Jerzy
Urodził się w 1918 r w Tarnowie. Zmarł w styczniu 2001 r w Krakowie. Studia rozpoczął w 1937 r w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie na Wydziale Grafiki pod kierunkiem Andrzeja Jurkiewicza i Władysława Jarockiego. W czasie okupacji kontynuował studia w Kunstgewerbeschule (do 1942). Po wojnie w latach 1945-48 kontynuował naukę na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie u Eugeniusza Eibischa i Zbigniewa Pronaszki. Uprawiał grafikę, malarstwo i drzeworyt, w którym osiągnął prawdziwe mistrzostwo. W latach 60-tych powstały najsłynniejsze cykle drzeworytnicze: Autoportrety, Kobiety obłąkane, Pastuchy, Pasterki, Latawce, Chorągwie, i Próby portretów Józefa Gielniaka. Olejne autoportrety zostały pokazane na wystawie Polaków portret własny w 1979 r. W 1983 r powstają ostatnie drzeworyty. Artysta maluje pastelami, rysuje wykonuje akwaforty. Był członkiem międzynarodowych stowarzyszeń twórczych m.in. : XYLON. Wielokrotnie wystawiany i nagradzany - Złoty Medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki w New Delhi 1971, Nagroda im. Jana Cybisa 1988 r. Prace w zbiorach muzealnych w Polsce, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii a także w zbiorach prywatnych na całym świecie.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl