drzeworyt/papier, 62,5 x 87,5 cm u dołu ołówkiem: `List gończy IV e`preuve d`artiste Panek 1974
LITERATURA: Jerzy Panek. Werkvereichnis der graphischen Arbeiten 1939-1993, pod red. Dieter Burkamp, Kerber Verlag 1995, reprodukowany.
"(...) W swoim ostatnim cyklu Listów gończych Panek najbardziej zbliżył się do swojej koncepcji: znaleźć formę przekazującą różnorodne treści, zamkniętą w systemie nadrzędnym jak kolumna gazety. Wychodząc parę lat temu na normalny spacer z psem - znalazł na trotuarze kartkę o dziwnym tytule Schweiner buc z prymitywnym rysunkiem jakieś twarzy. Była to forma listu gończego z ostrzeżeniem. Bardzo go ta forma przekazu zaintrygowała. Sprowokowała cykl grafik: Listy gończe. Listy gończe mogą się w pierwszej chwili wydawać monotonne. Są bardzo uproszczoną formą autoportretu, opracowaną w Zeszytach i zniekształconego do roli znaku w kolumnie gazety. W pracowni stoi duże lustro i Panek, z braku modelu, sam stwarza graficzne wariacje na temat swojej twarzy. Wariacje z Zeszytów przeradzają się w stabilną formę drzeworytu, ale przy powstawaniu są miękkie, ciepłe w kolorze, bardzo ludzkie w odkryciu tych cech, które kształtują twarz ludzką" Jerzy Olkiewicz, Listy gończe, "Sztuka" 1976, nr 3, s. 34.
PANEK Jerzy
Urodził się w 1918 r w Tarnowie. Zmarł w styczniu 2001 r w Krakowie. Studia rozpoczął w 1937 r w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie na Wydziale Grafiki pod kierunkiem Andrzeja Jurkiewicza i Władysława Jarockiego. W czasie okupacji kontynuował studia w Kunstgewerbeschule (do 1942). Po wojnie w latach 1945-48 kontynuował naukę na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie u Eugeniusza Eibischa i Zbigniewa Pronaszki. Uprawiał grafikę, malarstwo i drzeworyt, w którym osiągnął prawdziwe mistrzostwo. W latach 60-tych powstały najsłynniejsze cykle drzeworytnicze: Autoportrety, Kobiety obłąkane, Pastuchy, Pasterki, Latawce, Chorągwie, i Próby portretów Józefa Gielniaka. Olejne autoportrety zostały pokazane na wystawie Polaków portret własny w 1979 r. W 1983 r powstają ostatnie drzeworyty. Artysta maluje pastelami, rysuje wykonuje akwaforty. Był członkiem międzynarodowych stowarzyszeń twórczych m.in. : XYLON. Wielokrotnie wystawiany i nagradzany - Złoty Medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki w New Delhi 1971, Nagroda im. Jana Cybisa 1988 r. Prace w zbiorach muzealnych w Polsce, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii a także w zbiorach prywatnych na całym świecie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl