WYSTAWIANY: - "Jerzy Panek. Malarstwo i grafika" Galeria Artemis, Kraków, 1998 (wymieniony w katalogu)
Prezentowana praca pochodzi z cyklu malarskiego "Potępiony" realizowanego w 1974 roku, częściowo na plenerze w Juracie. Seria powstała pod wpływem dzieła Memlinga - jest współczesną, kubizującą i niezwykle ekspresyjną interpretacją postaci grzesznika leżącego na szali wagi trzymanej przez archanioła i wskazywanego przezeń włócznią. O cyklu Panka Piotr Matywiecki napisał, że "jest on malarską egzemplifikacją grafik z cyklu dantejskiego, którą cechuje - odmienne od dotychczasowych - uleganie impulsom pesymistycznym i podjęcie działań jakby antydemiurgicznych, w których groźne tło pochłania byty wcześniej optymistycznie stwarzane przez artystę do istnienia" (za: Krystyna Kulig-Janarek, Jerzy Panek (1918-2001), katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Krakowie, wrzesień-listopad 2006, Kraków 2006, s. 35). Jerzy Panek znany jest głównie z monochromatycznych, prostych, wręcz lakonicznych drzeworytów o ekspresyjnym wydźwięku i wyrafinowanej formie plastycznej. Jak sam podkreślał w przytoczonym powyżej wywiadzie, był "przede wszystkim malarzem", a kolor i przestrzeń miały dla niego koronne znaczenie. Panek utrzymywał, że namalował około dwustu obrazów, a jego œuvre malarskie, "rozproszone, rzadko eksponowane i szerzej nieznane, choć także czasem nagradzane, zdaje się należeć do sfery bardziej prywatnej, trudniej poddającej się ocenie". Według Krystyny Kulig-Janarek do wyboru drzeworytu jako głównego medium w większym stopniu niż osobiste preferencje skłoniły Panka względy życiowe i praktyczne: "Malarstwo wymagało pracowni i większej przestrzeni, której mu dotkliwie brakowało" (Krystyna Kulig-Janarek, Jerzy Panek, z serii Laureaci Nagrody im. Jana Cybisa, Opole 2008, s. nlb.). Dalej autorka zauważa: "Jego niewielkie obrazy z połowy lat 50., głównie portrety, przechodziły metamorfozę w kierunku uproszczenia i formy, i barwy, zbieżną z duchem nowego realizmu, który pojawił się w tym czasie w pracach niektórych artystów uczestniczących w sławnej wystawie w warszawskim Arsenale" (tamże).
Grafik i malarz. Studia odbywał w Krakowie w latach 1937-42 w Państwowym Instytucie Sztuk Pięknych oraz w latach 1945-48 w ASP. Artysta łączył prace w cykle, np. Autoportrety, Portrety jarmaczne, Próby portretu Józefa Gielniaka. Największy cykl stanowiły drzeworyty inspirowane Boską Komedią Dantego. W pracach malarskich operował zwartą, topornie obrobioną, zdeformowaną bryłą np. Koń, 1967. Otrzymał m.in. niezależną Nagrodę im. Jana Cybisa (1988), tytuł Honorowego Profesora krakowskiej ASP (1993), Nagrodę Miasta Krakowa (1998). W 2006 roku odbyła się indywidualna wystawa artysty w Muzeum Narodowym w Krakowie.
PANEK Jerzy
Urodził się w 1918 r w Tarnowie. Zmarł w styczniu 2001 r w Krakowie. Studia rozpoczął w 1937 r w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie na Wydziale Grafiki pod kierunkiem Andrzeja Jurkiewicza i Władysława Jarockiego. W czasie okupacji kontynuował studia w Kunstgewerbeschule (do 1942). Po wojnie w latach 1945-48 kontynuował naukę na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie u Eugeniusza Eibischa i Zbigniewa Pronaszki. Uprawiał grafikę, malarstwo i drzeworyt, w którym osiągnął prawdziwe mistrzostwo. W latach 60-tych powstały najsłynniejsze cykle drzeworytnicze: Autoportrety, Kobiety obłąkane, Pastuchy, Pasterki, Latawce, Chorągwie, i Próby portretów Józefa Gielniaka. Olejne autoportrety zostały pokazane na wystawie Polaków portret własny w 1979 r. W 1983 r powstają ostatnie drzeworyty. Artysta maluje pastelami, rysuje wykonuje akwaforty. Był członkiem międzynarodowych stowarzyszeń twórczych m.in. : XYLON. Wielokrotnie wystawiany i nagradzany - Złoty Medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki w New Delhi 1971, Nagroda im. Jana Cybisa 1988 r. Prace w zbiorach muzealnych w Polsce, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii a także w zbiorach prywatnych na całym świecie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl