Akwarela, papier; 26,5 x 39 cm w świetle passe-partout Sygnowany i datowany p. d.: J. Potrzebowski 1946 r. Obok sygnatury napis: Modlitwa dziękczynna | za zwycięstwo
Akwarela powstała w rok po zakończeniu II wojny światowej i jest echem minionych wydarzeń. Przedstawia malowanych precyzyjną kreską żołnierzy dziękujących Chrystusowi za wygraną bitwę. Rozpościera on swe ręce nad wyczerpanym tłumem mężczyzn. Scena jest niezwykle dramatyczna, gdyż dziękujący za zwycięstwo żołnierze, wyglądają na pokonanych.