BRANDT Józef | Jeździec ukraiński

Józef BRANDT (Szczebrzeszyn, 1841-1915, Radom)

Jeździec ukraiński

olej. tekura 34,5 × 24
sygnowany prawo dół: "J. B."

Brandt studiował w Paryżu od 1862 stale mieszkał w Monachium, najpierw jako student Akademii, potem jako samodzielny malarz prowadzący pracownię, w której uczyli się przybysze z Polski. Miał tam zbiory realiów historycznych - broni, zbroi, oporządzenia, które wykorzystywano do batalistycznych obrazów na ogół odnoszących się do XVII w. Był najważniejszą postacią monachijskiej kolonii malarzy polskich, profesorem honorowym uczelni w Berlinie, Monachium i Pradze. Corocznie przyjeżdżał do kraju, do swojego Orońska, gdzie do dziś jest podtrzymywany kult artysty. Ze względu na niemieckie brzmienie nazwiska podpisywał się zwykle "z Warszawy’’ (co nie odpowiadało prawdzie).

Obraz prawie monochromatyczny. Rysunek przygotowany do tego obrazu: repr. J. Derwojed. Józef Brandt. Warszawa 1969 il. 58 (wł. Muz. Nar. w Warszawie).

BRANDT Józef