Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GIELNIAK Józef | Improwizacja dla Grażynki II, 1965

Józef GIELNIAK (1932-1972)

Improwizacja dla Grażynki II, 1965

linoryt,
17,5 x 21,5 cm
sygn. oł p.d.: Józef Gielniak; l.d.: "Improwizacja dla Grażynki II"; śr.d: "linoryt 1965. Dla Pani Leontyny Arabskiej".
Praca reprodukowana w: Mariusz Hermansdorfer "Józef Gielniak", Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław, 2006, s. 55.

Grafik, urodzony w Denain w północnej Francji. Przez rok kształcił się w w Ecole des Beaux -Arts w Valenciennes, po zdaniu matury w Paryżu przyjechał w 1950 do Polski. Niestety nawrót gruźlicy, którą stwierdzono u niego w 1949, uniemożliwił mu dalsze studia. Po licznych pobytach w szpitalach w 1953 trafił do sanatorium "Bukowiec" w Kowarach, w którym pozostał do końca życia. Dzięki opiece artystycznej S. Dawskiego z wrocławskiej PWSSP ukończył studia indywidualne. Zajmował się głównie techniką linorytu, którą opanował do perfekcji. Za swoją twórczość artysta otrzymał wiele prestiżowych nagród, w 1964 został odznaczony Nagrodą Państwową II stopnia. Jest autorem kilku cykli grafik: "Sanatorium, "Improwizacji", oraz rozpoczętych w 1964 "Improwizacji dla Grażynki". Linoryty z tego cyklu "? są przede wszystkim konsekwencją całej dotychczasowej twórczości Józefa Gielniaka. Zapoczątkowane w roku 1964, powstawały do końca życia artysty. Każda z nich wymagała systematycznej kilkumiesięcznej pracy, każda jest syntezą elementów formalnych, które narastały przez długie lata doświadczeń. Z ogromną wirtuozerią prowadzone dłuto budowało nowe obszary twórczej penetracji." (M. Hermansdorfer "Józef Gielniak", Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław, 2006, ss. 43,44.)

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GIELNIAK Józef
Urodził się w Denain we Francji. W latach 1945-46 studiował w Ecole des Beaux-Arts w Valenciennes. Do Polski pr4zejechał w 1950. Artysta od 1953 nie opuszczał sanatorium Bukowiec, gdzie leczył się na gruźlicę i gdzie po blisko 20 latach pobytu zmarł. Architektura i otoczenie sanatorium były też najczęstszymi motywami jego prac, choć nie zawsze traktowanymi dosłownie. W przypadku tej wczesnej pracy, powstałej w drugim zaledwie roku jego samodzielnej twórczości, bardziej chodzi o aurę miejsca i związane z nim przeżycia. Świadczy o tym fragment listu do prof. Stanisława Dawskiego z 15 IV 1960 (cyt. za: Irena Jakimowicz, Józef Gielniak, seria W kręgu sztuki, Arkady, Warszawa 1982, s. nlb.):W dalszym ciągu dłubię ten sam linoryt pt. „Mój czarodziejski Bukowiec”, tytuł trochę śmieszny! Ponieważ treść jego związana jest przede wszystkim z leczeniem, z pewnymi stopniami, objawami, skutkami choroby, dedykuję go dr Warszewskiemu (...). Fragment ten pośrednio mówi też o trybie pracy artysty.
Miał 19 wystaw indywidualnych w kraju i 3 za granicą (Wiedeń, Kopenhaga, Florencja). Brał udział w wystawach zbiorowych. Od 1966r. był członkiem Société Internationale des Graveurs sur Bois "XYLON". W 1963r. dostał nagrodę na V Biennale Grafików w Lublanie, w 1966r. dwie nagrody (regulaminową i fundowaną) na I Międzynarodowym Biennale w Krakowie. W 1967r. otrzymał nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Grafiki w Vancouver, a w 1972r. nagrodę na II Międzynarodowym Biennale Grafiki w Fredrikstad. Laureat Nagrody Państwowej.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl