Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
JAREMA Józef | KOMPOZYCJA W CZERWIENI

Józef JAREMA (1900-1974)

KOMPOZYCJA W CZERWIENI

Gwasz na papierze
36,5 x 55 cm
Nie sygnowany
Pochodzenie - kolekcja rodziny artysty

Studia odbył w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1918-1924) w pracowniach S. Dębickiego, J. Malczewskiego, I. Pieńkowskiego, J. Pankiewicza. W 1942 r. wyjechał z kapistami do Paryża - uczestniczył w wystawach ugrupowania w Galerie Zak (1930) i Galerie Moos w Genewie (1931). Po powrocie do Polski współtworzył w Krakowie teatr "Cricot" (1932), dla którego pisał sztuki teatralne. W latach 30. pracował nad plafonami w katedrze na Wawelu. W czasie wojny wstąpił do armii polskiej, z którą przeszedł szlak bojowy do Monte Cassino. Po wojnie wspólnie z A. Prampolinim współtworzył w Rzymie Art Club zrzeszający malarzy kierunków awangardowych. Do II wojny światowej J. Jarema skupiał się na kolorystycznych i fakturalnych wartościach obrazu. Malował głównie martwe natury, pejzaże i portrety. Po 1945 r. uprawiał malarstwo abstrakcyjne oparte na prostych formach geometrycznych.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
JAREMA Józef
Był starszym bratem Marii Jaremy, malarki i graficzki, współzałożycielki pierwszej i drugiej Grupy Krakowskiej. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1918-1924. Wspólnie z kapistami wyjechał w 1924 do Paryża, wystawiał z nimi (Galerie Zak, Paryż 1930; Galerie Moos, Genewa 1931) i podobnie jak inni członkowie grupy wrócił do kraju w 1931. W Krakowie podjął współpracę z „Głosem Plastyków”. W 1934 stał się współzałożycielem eksperymentalnego teatru Cricot, napisał dlań kilka utworów dramatycznych. W czasie II wojny światowej przez Rumunię dotarł do armii polskiej na Zachodzie, z którą przeszedł szlak bojowy do Włoch. Pozostał tam po zakończeniu wojny. W 1945 był współorganizatorem miedzynarodowego ugrupowania Art Club w Rzymie. W 1950 przeniósł się do Nicei, gdzie wraz z żoną, malarką Marią Sperling prowadził warsztat tkacki. Odtąd równolegle z malarstwem tworzył tkaniny, które eksponował na wystawach, m.in. na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl