Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KISZKA Józef | Myśliwy, 1925/26

Józef KISZKA

Myśliwy, 1925/26

drewno lakierowane, wys. całkowita 70 cm
na spodzie wypalane APX

Oferowana rzeźba, stworzona została przez nieznanego dzisiaj z nazwiska przedstawiciela tzw. "Szkoły Zakopiańskiej".
Jej rodowód sięga aż 1876 roku, kiedy to Towarzystwo Tatrzańskie zdecydowało o stworzeniu Szkoły Snycerskiej, która pozwoliłaby rozwinąć lokalny przemysł, wykorzystując naturalne zainteresowania miejscowych górali pracą w drewnie, łącząc sztukę z rzemiosłem artystycznym. Pomimo zmieniających się nazw szkoły, jej dyrektorów czy nawet kierunków edukacji, należy uznać, że osobą, która jako pierwsza wywarła ogromny wpływ na jej najbardziej ceniony dzisiaj kształt, był Stanisław Witkiewicz i jego teoria "stylu zakopiańskiego" Uznawał on, że to właśnie sztuka i architektura Podhala najmniej uległy kosmopolitycznym wpływom na ziemiach polskich, zachowując rodzimy pierwiastek. Postulatom Witkiewicza uległ Stanisław Barabasz (1857-1949), który upowszechnił wzornictwo górali podhalańskich, a studenci na zajęciach z rzeźby tworzyli bezpośrednio w drewnie, pomijając modelowanie w glinie, co pozwoliło na całkowicie odmienną interpretację natury. Z całą pewnością momentem przełomowym było objęcie Szkoły przez Karola Stryjeńskiego (1887-1932). To on sprawił, że charakter Szkoły zmienił się z przemysłowego na artystyczny. Wspaniałe rzeźby powstające w tamtym okresie łączyły w sobie uproszczenie formy sztuki ludowej z syntetyzmem polskiego fowizmu, a także elementami kubizmu, futuryzmu i ekspresjonizmu. Był to także okres wielkiego entuzjazmu związanego z odraczającą się państwowością polską, większą wolnością i możliwościami w wyrazie artystycznym.
Rzeźby tzw. "Szkoły Zakopiańskiej" są dziś ogromnie cenione przez kolekcjonerów i miłośników sztuki. Na rynku antykwarycznym pojawiają się niestety dość rzadko, budząc przy tym ogromne zainteresowanie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl