Fotografia pocztówkowa form. ca 14x9 cm wykonana w atelier Józefa Kuczyńskiego w Krakowie
(Portretowany ujęty w popiersiu z profilu. Ubrany w płaszcz z futrzanym kołnierzem. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "Kuczyński Zakład Artyst. Fotograficzny Kraków Rynek Pałac Spiski". Na odwrocie odręczny napis: "Stryj Wincenty Wodzinowski (malarz)". Stan dobry W.Wodzinowski (1866-1940) - malarz. Żołnierz Legionów Polskich w czasie I wojny św. J.Kuczyński (1875-1952) - zawodowy fotograf. Członek Kapituły Seniorów Fotoklubu Polskiego. Uczeń J.Miena i J.Sebalda. W 1907 otworzył zakład fotografii artystycznej przy rynku w Krakowie w Pałacu Spiskim. Zakład cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców, zwłaszcza wśród artystów. W luksusowym wnętrzu zakładu zbierała się małopolska bohema (J.Malczewski, X.Dunikowski). Fotografie Kuczyńskiego są kompozycyjnie przemyślane, główną rolę odgrywają efekty światłocienia)
KUCZYŃSKI Józef
Fotograf zawodowy w Krakowie, członek kapituły Seniorów FKP. Był uczniem Józefa Sebalda, a póżniej doszlifował swój talent u mistrzów w Dreźnie, Zurichu, Marsylii i Paryżu. Jego stryj Stefan Ludwig, profesor fizyki oraz rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego był także pionierem dagerotypii w Krakowie. Józef Kuczyński rozpoczął naukę w zakładach fotograficznych u J. Miena i J. Sebalda. W 1899 roku wyjechał do Drezna. Przez siedem lat uczył się w różnych zakładach fotograficznych Europy m.in. w Paryżu i Wiedniu, a także pracował u A. Wollenveidera w Algierze. Studiował tajniki szlachetnych technik fotograficznych. W 1907 roku otworzył zakład fotografii artystycznej w Pałacu Spiskim przy rynku w Krakowie. Wykonywano tam portrety w technikach chromianowych, a także gum, pigmentów i bromów. Zakład Kuczyńskiego cieszył się wielką popularnością wśród mieszkańców Krakowa, w tym przede wszystkim wśród artystów. W luksusowym wnętrzu ozdobionym fryzem i z zaprojektowanymi przez Tadeusza Stryjeńskiego meblami zbierała się młodopolska bohema. Wśród artystów bywali tam m.in. Jacek Malczewski, Jan Szczepkowski, Xawery Dunikowski. Ze wszystkim w/w artystami Kuczyński był zaprzyjaźniony, fotografował ich, a oni portretowali jego. Portret Kuczyńskiego namalował Malczewski i o czym już była mowa - wyrzeźbił Dunikowski. Wzajemne przenikanie się sztuk w okresie Młodej Polski oddziaływało także na Kuczyńskiego, który walczył o uznanie fotografii jako dziedziny artystycznej. Fotografie Józefa Kuczyńskiego charakteryzują się przemyślaną kompozycją oraz malarskimi efektami światłocienia. Portrety są także wnikliwym studium psychologicznym fotografowanych osób. Uznanie dla twórczości fotograficznej zaowocowało w dwudziestoleciu międzywojennym licznymi wystawami Kuczyńskiego m.in. w Genewie i Zurichu (1921), w Poznaniu (1923), Nowym Jorku (1931). W 1930 odbyła się w Warszawie XX Wystawa Polskiego Towarzystwa Miłośników Fotografii potraktowana jako wystawa indywidualna jego twórczości.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl