Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MAŃKOWSKI Józef | LIŚĆ

Józef MAŃKOWSKI (1868 - 1915)

LIŚĆ

Pastel, papier; 27,5 x 19,5 cm
Sygnowany l. d.: Józef Mańkowski | 18| 3V |88

Eligiusz Niewiadomski o jednej z wystaw pisał: "Józef Mańkowski jest artystą zupełnie nieznanym polskiemu ogółowi. Prac swoich nie tylko nie wystawiał, ale i nie pokazywał nikomu z wyjątkiem przyjaciół. Obcy wszelkiej próżności, do wystawiania miał wstręt niepokonany. O sprzedaż nie dbał. Wiecznie niezadowolony z siebie, szukający doskonałości bezwzględnej, przerabiał, poprawiał, ścierał, malował bez końca nowe warianty, jednej i tej samej kompozycji. Obserwator ścisły, niesłychanie wrażliwy na barwy, znajdował poezję i piękno wszędzie, gdzie tylko przenikał promień słońca. Nie trzeba mu było żadnych niezwykłych podniet-widoku gór, oceanów, dramatów życiowych itp. Dlatego w obrazach tego artysty nie trzeba szukać kompozycji literackich. Wystarcza mu parę domków, drzew, linia odległego wzgórza - kawałek nieba nasyconego wilgocią i światłem. Z tych prostych motywów tworzy całe poematy przez głębokie odczucie ich czysto malarskiej wartości. Pierwszorzędny kolorysta - świat cały widzi przez pryzmat barw - każdy jego zakątek jest tylko harmonią plam barwnych, harmonią zazwyczaj nasyconą, ciepłą i dźwięczną".

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MAŃKOWSKI Józef
urodził się w 1868 roku w Starokonstantynowie na Wołyniu, zmarł w 1915 roku w Tworkach koło Warszawy. Uczył się w Szkole Rysunku Odeskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych u A.A. Popowa i K.K. Konstandiego, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W 1895 roku otrzymał tytuł "kłassnyj chudożnik" III stopnia i zgodę Rady Akademii na przejście do pracowni A. Kuindżiego, w 1897 roku przeszedł do pracowni pejzażowej, a w 1898 roku przeniesiono go do pracowni malarstwa rodzajowego kierowanej przez W.K. Makowskiego. Od 1899 roku przez pewien czas wykładał rysunek w Warszawskim Instytucie Politechnicznym. Urządził jedną wystawę - w 1913 roku w TZSP w Warszawie. Wkrótce po niej artysta spalił swoją pracownię.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl