Obraz pochodzi z kolekcji obrazów Eugeniusza Kazimirowskiego. W latach 1892-1899 studiował z przerwami w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. u L. Wyczółkowskiego i T. Axentowicza. W 1897 wyjechał do Monachium, gdzie uczył się w szkole A. Azbego, a następnie w Akademii u J. C. Hertericha; studiował także w paryskiej szkole Baila. W 1900 przebywał we Włoszech i uczestniczył w zajęciach Akademii Św. Łukasza w Rzymie. Po powrocie do kraju mieszkał w Krakowie, często jednak podróżował na Ukrainę i Wileńszczyznę, malując liczne pejzaże i portrety. Brał udział w ruchu niepodległościowym i ochotniczo służył w polskim wojsku. Po 1914 zamieszkał w Wilnie. Oprócz malarstwa zajmował się wówczas dekoracją teatralną i pracował jako nauczyciel. W 1936 przeniósł się do Białegostoku, gdzie działał w towarzystwach krajoznawczych i zasłużył się dla turystycznej propagandy regionu. Na jego pokaźny dorobek malarski składały się przede wszystkim malownicze pejzaże z Ukrainy, Litwy, Suwalszczyzny i Białowieży oraz portrety.
MAŃKOWSKI Józef
urodził się w 1868 roku w Starokonstantynowie na Wołyniu, zmarł w 1915 roku w Tworkach koło Warszawy. Uczył się w Szkole Rysunku Odeskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych u A.A. Popowa i K.K. Konstandiego, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. W 1895 roku otrzymał tytuł "kłassnyj chudożnik" III stopnia i zgodę Rady Akademii na przejście do pracowni A. Kuindżiego, w 1897 roku przeszedł do pracowni pejzażowej, a w 1898 roku przeniesiono go do pracowni malarstwa rodzajowego kierowanej przez W.K. Makowskiego. Od 1899 roku przez pewien czas wykładał rysunek w Warszawskim Instytucie Politechnicznym. Urządził jedną wystawę - w 1913 roku w TZSP w Warszawie. Wkrótce po niej artysta spalił swoją pracownię.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Zapis "* droit de suite" oznacza obiekty, podlegające opłacie tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Powyzsza opłata jest obliczana zgodnie z art. 19 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zmianami).
Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl