olej/tektura, 48 x 78 cm sygnowany l.d: 'J. Męcina Krzesz' na odwrociu nalepka Paullusen & Co, wiedeńskiej firmy reprodukującej graficznie dzieła sztuki
Józef Feliks Krzesz-Męcina studiując w Szkole Sztuk Pięknych u Władysława Łuszczkiewicza zachwycił Jana Matejkę swoim obrazem "Powrót Kozaków z Carogrodu". Tą historyczną kompozycją zawdzięcza przeniesienie do tak zwanej "majsterszuli" krakowskiego mistrza. Studiując u Jana Matejki, Krzesz-Męcina uzyskał stypendium w Paryżu, gdzie spędził kolejne 10 lat. W tym czasie odbył wiele podróży artystycznych do Włoch, Anglii, Nowego Jorku, Florencji czy Monachium. Wreszcie w 1894 na stałe przeniósł się do rodzinnego Krakowa, gdzie pięć lat później zamieszkał we własnej willi na Dębnikach. Być może różany ogród przedstawiony na opisywanym obrazie jest zacisznym kątem na tyłach krakowskiego domu artysty. Krzesz-Męcina wykonał kilka obrazów poświęconych właśnie temu fragmentowi ogrodu. Uginający się pod kwieciem krzew róży doskonale harmonizuje z przygaszoną bielą fasady willi. Różne odcienie zieleni bujnej roślinności otaczającej posiadłość, tworzą kompozycyjną klamrę dla kameralnego przedstawienia. Spokojny, letni ogród przedstawiony na prezentowanym obrazie, namalowany z tak wielkim urokiem i uczuciem z pewnością stanowił ważne miejsce w życiu jednego z najzdolniejszych uczniów Jana Matejki.
Znany portrecista, autor obrazów o treści historycznej i scen rodzajowych. Kształcił się w krakowskiej SSP u Władysława Łuszczkiewicza, Floriana Cynka, Feliksa Szynalewskiego i Jana Matejki (1877-84). W 1885 udał się do Paryża, gdzie uczył się Jean-Paul Laurensa oraz wystawiał na Salonach. Od 1894 mieszkał na stałe w Krakowie. Był członkiem zarządu Powszechnego Stowarzyszenia Artystów Polskich oraz Union Internationale des Beaux-Arts et des Lettres w Paryżu. W 1934 został odznaczony francuską Legią Honorową.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.
MĘCINA-KRZESZ Józef
W latach 1877-1884 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie od 1882 był uczniem Jana Matejki. W roku 1884 za obraz Bitwa pod Orszą otrzymał stypendium na dalsze studia w Paryżu.Studiował w szkole J.P. Laurensa, nawiązując wiele kontaktów z artystami francuskimi. W latach 1888-1892 wystawiał swe prace na oficjalnych Salonach, a w 1889 uzyskał mention honorable za Portret E. Chojeckiego. Wykonywał ilustracje do pism „Ilustration” i „Figaro Illustré”. W 1894 wraca do kraju po 10 letnim pobycie za granicą i wielu podróżach / Włochy, Anglia, Nowy Jork/. Osiada w Krakowie. Po 1920 przenosi się na stałe do Poznania. We wczesnym okresie twórczości pod wpływem Matejki malował głównie obrazy historyczne, później także sceny rodzajowe i religijne (cykl Ojcze nasz) oraz liczne portrety. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą (m.in. w Paryż, Petersburgu, Kijowie, Budapeszcie, Berlinie).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl