olej/tektura, 61 x 39 cm sygnowany l.d.: 'J.Męcina-Krzesz'
Józef Krzesz-Męcina, chociaż zaczynał swoją karierę jako malarz historyczny i związany był początkowo z kręgiem Jana Matejki, zapamiętany został przez historię sztuki przede wszystkim jako wybitny portrecista. Prezentowany obraz daje dobre wyobrażenie o talencie artysty, który umożliwił mu nie tylko zaskarbienie sobie przychylności publiczności, ale również zdobycie kilku prestiżowych nagród artystycznych. Krzesz-Męcina zainteresował się portretem jeszcze pod koniec lat 70. XIX wieku, w czasie studiów w krakowskiej SSP (namalował wtedy wizerunki księżnej Sapieżyny, Sanguszków, Potockich, Jana Wyleżyńskiego). Po 1884 roku, kiedy uzyskał w Wydziale Krajowym stypendium na wyjazd za granicę, rozwijał te zainteresowania, doskonaląc się pod okiem francuskich akademików (m.in. Laurensa, Martina, Humberta i Davata). W 1892 roku na Salonie za portret pisarza Charles’a Edmonda (Edmunda Chojeckiego) uzyskał mention honorable (1892). Talent portrecisty wykorzystywał tworząc nie tylko obrazy dla elit, ale również kompozycje społecznie zaangażowane; w Paryżu namalował m.in. studia podopiecznych ze Szpitala Świętej Anny oraz obraz olejny "Alkoholicy w Szpitalu św. Anny w Paryżu".
Znany portrecista, autor obrazów o treści historycznej i scen rodzajowych. Kształcił się w krakowskiej SSP u W. Łuszczkiewicza, F. Cynka, F. Szynalewskiego i J. Matejki (1877-1884). W 1885 r. udał się do Paryża, gdzie uczył się J. P. Laurensa oraz wystawiał na Salonach. Od 1894 r. mieszkał na stałe w Krakowie. Był członkiem zarządu Powszechnego Stowarzyszenia Artystów Polskich oraz Union Internationale des Beaux-Arts et des Lettres w Paryżu. W 1934 r. został odznaczony francuską Legią Honorową.
MĘCINA-KRZESZ Józef
W latach 1877-1884 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie od 1882 był uczniem Jana Matejki. W roku 1884 za obraz Bitwa pod Orszą otrzymał stypendium na dalsze studia w Paryżu.Studiował w szkole J.P. Laurensa, nawiązując wiele kontaktów z artystami francuskimi. W latach 1888-1892 wystawiał swe prace na oficjalnych Salonach, a w 1889 uzyskał mention honorable za Portret E. Chojeckiego. Wykonywał ilustracje do pism „Ilustration” i „Figaro Illustré”. W 1894 wraca do kraju po 10 letnim pobycie za granicą i wielu podróżach / Włochy, Anglia, Nowy Jork/. Osiada w Krakowie. Po 1920 przenosi się na stałe do Poznania. We wczesnym okresie twórczości pod wpływem Matejki malował głównie obrazy historyczne, później także sceny rodzajowe i religijne (cykl Ojcze nasz) oraz liczne portrety. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą (m.in. w Paryż, Petersburgu, Kijowie, Budapeszcie, Berlinie).
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl