PORTRET RUDOLFA OTTMANNA - KUSTOSZA BIBLIOTEKI JAGIELLOŃSKIEJ, 1903 r.
Olej, płótno; 63 X 47,5 cm Napis na odwrocie: Rudolf Ottmann | kustosz Biblioteki Jagielle. | 13. XII 1904. | pinxit: Krzesz - Męcina Józef | Kraków 1903.
Józef Męcina-Krzesz - w latach 1877-84 studiował malarstwo w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Początkowo uczył się w pracowniach Władysława Łuszczkiewicza, Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego, Leopolda Loefflera i Feliksa Szynalewskiego, a od roku 1882 był uczniem Jana Matejki. Za obraz Bitwa pod Orszą uzyskał stypendium i kontynuował naukę w Paryżu (od 1885). Uczęszczał do szkoły J. P. Laurensa, gdzie kształcił się pod kierunkiem H. Martina, F. Humberta i J. Lefebvre`a. W Paryżu prowadził ożywioną działalność artystyczną - nawiązał wiele kontaktów z artystami francuskimi, w latach 1888-92 wystawiał swoje prace na oficjalnych Salonach, współpracował z pismami "Ilustration" i "Figaro Illustré" oraz z wydawnictwami Hachette i Firmin Didot. Wiele wówczas podróżował - odwiedził Włochy, Monachium, Drezno, Londyn. Wyjeżdżał też na wakacje do kraju. W roku 1894 zamieszkał w Krakowie. Lata 1914-16 spędził w Pradze, a w 1921 przeniósł się do Poznania. W początkowym okresie twórczości, pod wpływem Matejki, malował przede wszystkim obrazy o tematyce historycznej, później tworzył sceny rodzajowe i religijne. Ważną dziedziną malarstwa artysty były portrety. Tworzył wizerunki znanych przedstawicieli nauki, literatury i arystokracji. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w kraju (m.in. w Krakowie, Warszawie, Lwowie, Poznaniu, Sanoku) i za granicą (w Paryżu, Wiedniu, Petersburgu, Kijowie, Budapeszcie, Berlinie i Hamburgu).
MĘCINA-KRZESZ Józef
W latach 1877-1884 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie od 1882 był uczniem Jana Matejki. W roku 1884 za obraz Bitwa pod Orszą otrzymał stypendium na dalsze studia w Paryżu.Studiował w szkole J.P. Laurensa, nawiązując wiele kontaktów z artystami francuskimi. W latach 1888-1892 wystawiał swe prace na oficjalnych Salonach, a w 1889 uzyskał mention honorable za Portret E. Chojeckiego. Wykonywał ilustracje do pism „Ilustration” i „Figaro Illustré”. W 1894 wraca do kraju po 10 letnim pobycie za granicą i wielu podróżach / Włochy, Anglia, Nowy Jork/. Osiada w Krakowie. Po 1920 przenosi się na stałe do Poznania. We wczesnym okresie twórczości pod wpływem Matejki malował głównie obrazy historyczne, później także sceny rodzajowe i religijne (cykl Ojcze nasz) oraz liczne portrety. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą (m.in. w Paryż, Petersburgu, Kijowie, Budapeszcie, Berlinie).
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl