kredka czarna, 26 x 26 cm w świetle p - p. sygnowany p.d.: "Mehoffer"
Malarz i grafik; najważniejszą dziedziną jego twórczości był witraż i polichromia. Tworzył także liczne pejzaże, portrety, ilustracje książkowe, zajmował się projektowaniem wnętrz. Studiował w Krakowie (1887-1889), Akademii wiedeńskiej (1889-1890), Académie Colarossi i École des Beaux Arts w Paryżu (1891-1896). Od 1900 r. pracował jako wykładowca ASP w Krakowie. Był jednym z członków - założycieli Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" (1897), uczestniczył także w działaniach Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Mehoffer był doskonałym rysownikiem, posługującym się chętnie ołówkiem i węglem. Jego wczesne prace rysowane są grubą, syntetyczną kreską; późniejsze, powstałe po 1900 r. noszą już wyraźne znamiona secesji. Zamiłowaniu do dekoracyjności najdobitniej dał wyraz w licznych portretach, szczególnie zaś portretach żony, którą malował wielokrotnie, zawsze w innym przebraniu i z różnymi akcesoriami. W tych poddanych pewnej stylizacji portretach nie porzucił jednak doskonałego warsztatu malarza - realisty, wzbogacił go jedynie o secesyjną ornamentykę i dekoracyjność.
MEHOFFER Józef
Malarz, grafik, dekorator, scenograf, pedagog; obok Stanisława Wyspiańskiego największy polski twórca witraży i polichromii. Uczeń Jana Matejki i uczelni paryskich - Ecolé des Beaux-Arts, Académie Colarossi - rozpoczął swą długą drogę twórczą od współpracy z Matejką przy polichromii Kościoła Mariackiego. Rok 1895 przyniósł mu I nagrodę na międzynarodowym konkursie na witraże do kolegiaty we Fryburgu w Szwajcarii, których realizacja trwała do 1934 r. Po konkursie otrzymał inne zamówienia, m.in. z katedry na Wawelu, z Włocławka, Przemyśla. Był w środowisku krakowskim najwybitniejszym i konsekwentnym reprezentantem sztuki secesyjnej, tworzył dekoracyjne portrety wielu osobistości, wizerunki żony i własne oraz kompozycje rodzajowe, które w latach 1895-1917 uzyskały wymowę kompozycji symbolicznych. Z upodobaniem malował pejzaże łączące secesyjną dekoracyjność ze zdobyczami impresjonizmu.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl