Polonia. Radość życia. Wersja lewej części tryptyku
olej, płótno, 51 x 49,5 cm, sygn. l.d.: Józef Mehoffer
Konkurs na malowidła ścienne do Sali Posiedzeń Sejmu w Warszawie, rozpisany na początku 1929, rozstrzygnięto 5 października 1929. Z 28 nadesłanych projektów dwie pierwsze nagrody otrzymały prace Józefa Mehoffera i Ludomira Ślendzińskiego. Najwięcej pochwał uzyskał projekt Ślendzińskiego, tryptyk Mehoffera ówczesna krytyka artystyczna oceniła nieco surowiej. Zarzucano mu zbytnią widowiskowość i chaotyczne nagromadzenie postaci, choć były głosy chwalące bogactwo kolorów i dekoracyjny przepych, które jednak kłóciły się z oficjalnym charakterem wnętrza. Jury niezbyt zadowolone z poziomu nagrodzonych projektów zleciło ich korektę, równocześnie rozważając powtórzenie konkursu. W efekcie nie rozpoczęto realizacji malowideł. Prezentowany obraz różni się nieco od wersji oficjalnej lewej części tryptyku. Artysta zrezygnował z rozbudowanej łacińskiej sentencji, ograniczając się do słowa Labor i zmienił nieznacznie układ postaci. (Anna Myślińska "Konkurs na malowidła do Sali Sejmu w Warszawie (1929) w świetle polityki artystycznej i propagandowej II Rzeczpospolitej", http://www.historiasztuki.uni.wroc.pl/quart/quart_new/archiwum/2015/35/q35_035047_Myslinska.pdf.)
MEHOFFER Józef
Malarz, grafik, dekorator, scenograf, pedagog; obok Stanisława Wyspiańskiego największy polski twórca witraży i polichromii. Uczeń Jana Matejki i uczelni paryskich - Ecolé des Beaux-Arts, Académie Colarossi - rozpoczął swą długą drogę twórczą od współpracy z Matejką przy polichromii Kościoła Mariackiego. Rok 1895 przyniósł mu I nagrodę na międzynarodowym konkursie na witraże do kolegiaty we Fryburgu w Szwajcarii, których realizacja trwała do 1934 r. Po konkursie otrzymał inne zamówienia, m.in. z katedry na Wawelu, z Włocławka, Przemyśla. Był w środowisku krakowskim najwybitniejszym i konsekwentnym reprezentantem sztuki secesyjnej, tworzył dekoracyjne portrety wielu osobistości, wizerunki żony i własne oraz kompozycje rodzajowe, które w latach 1895-1917 uzyskały wymowę kompozycji symbolicznych. Z upodobaniem malował pejzaże łączące secesyjną dekoracyjność ze zdobyczami impresjonizmu.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl