Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PANKIEWICZ Józef | Idylla II [Szczęśliwe życie, Sielanka, Ekloga], 1922

Józef PANKIEWICZ (1866 Lublin - 1940 La Ciotat, Francja)

Idylla II [Szczęśliwe życie, Sielanka, Ekloga], 1922

olej, płótno,
64,5 x 79,5 cm;
sygn. l. d.: Pankiewicz

Bibl.: Wyst. JP, TPSP 1924, s. 10, nr 40 [jako wł. S. Oderfelda]; Husarski, Mortkowicz 1927, tabl. barw.; Wyst. JP, Poznań
1933, nr 33; Dalbor, "Dz. Pozn." 1933, nr 273, 26 XI; Wyst. JP, Bydg. 1934, nr 6 [jako wł. S. Oderfelda]; Wyst. JP, Łódź
1934, nr 6 [jako wł. Oderfelda];
Józef Pankiewicz 1866-1940. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin. [katalog wystawy] Warszawa, 2006, il. I/277,
s. 120 (reprodukcja barwna)
Józef Pankiewicz urodził się w 1866 w Lublinie. Kształcił się w Warszawie pod kierunkiem Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego, a następnie razem z Władysławem Podkowińskim wyjechał na stypendium do Petersburga. Stamtąd artyści udali się w 1889 roku do Paryża, gdzie Pankiewicz odniósł pierwszy poważny sukces w swojej karierze otrzymując srebrny medal na Wystawie Powszechnej za obraz Targ na jarzyny na placu Żelaznej Bramy w Warszawie (1888, olej, płótno, 82 x 108 cm, Muzeum Narodowe, Poznań). W 1906 otrzymał stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wakacje spędzał we Francji, co zaowocowało przyjaźnią m.in. z Pierrem Bonnardem. Pozostawał pod silnym wpływem sztuki impresjonistów, szczególnie Cezanne`a i Renoira. W swojej twórczości ulegał także wpływom symbolizmu, co przejawiało się szczególnie w tajemniczych scenach nokturnowych. Jednak już od początku XX wieku zafascynowany był kolorem, co doprowadziło do powstania w 1923 Komitetu Paryskiego, w którego skład wchodzili także m.in. Jan Cybis, Józef Czapski, Zygmunt Waliszewskii inni. "Pankiewicz stworzył dwie sceny figuralne z motywem sielanki na tle pejzażu z okolic St.-Tropez, różniące się wymiarami i upozowaniem postaci. [?] Druga Pankiewicz namalował w mniejszym formacie z postacią fauna, po lewej, grającego na flecie i z mężczyzną pośrodku, obejmującym kobietę. Ta wersja należała prawdopodobnie do Stefana Oderfelda i została zreprodukowana przez wydawnictwo Mortkowicza w serii "Monografie artystyczne". Również organizatorzy wystawy w IPS wykorzystali te same reprodukcje w katalogu i w tym momencie zaistniała pomyłka z nazwiskiem właścicieli obrazów. Klisze Mortkowicza, zachowane po wojnie, wykorzystano w książce Dmochowskiej i błąd identyfikacyjny został utrwalony."(za Elżbieta Charazińska, Józef Pankiewicz 1866-1940. Życie i dzieło. Artyście w 140. rocznicę urodzin. [katalog wystawy] Warszawa, 2006, s. 119)

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PANKIEWICZ Józef
Wśród osobowości artystycznych, w które obfitowała epoka Młodej Polski, Józef Pankiewicz należy do najbardziej znanych i najświetniejszych.

Pochodził z wielodzietnej rodziny inteligenckiej, ojciec był lekarzem wojskowym. Naukę malarstwa rozpoczął na kursach wieczorowych prowadzonych przez Wojciecha Gersona. W 1884 porzucił gimnazjum i zapisał się do Warszawskiej Klasy Rysunkowej, uzyskał stypendium i rok akademicki 1885-1886 spędził w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych razem z Władysławem Podkowińskim. Tam nastąpiło pierwsze spotkanie ze sztuką dawnych mistrzów, których dzieła, oglądane w Ermitażu, miały zaważyć na ukształtowaniu jego malarstwa. W Warszawie, w l. 1886-1889, pozostawał wśród szermierzy naturalizmu - literatów, malarzy, muzyków i krytyków skupionych wokół redakcji czasopisma ,,Wędrowiec".

Około 1895 r. podjął pierwsze prace w zakresie technik graficznych. W 1906 został powołany na stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie zamieszkał. Letnie miesiące spędzał we Francji nad Morzem Śródziemnym, w Bretanii i w Normandii, w 1908 zaprzyjaźnił się z Pierrem Bonnardem. Malarstwu Pankiewicza w tym czasie patronowały dzieła Cézanne'a i Renoira.

Wybuch I wojny światowej zastał Pankiewicza w Pirenejach, skąd ze względu na austriacki paszport zmuszony był uciekać do Hiszpanii. W Madrycie spędził prawie pięć lat.

Obowiązki profesora w krakowskiej Akademii podjął Pankiewicz w 1922 r.; grupa jego najbliższych uczniów założy w 1923 ,,Komitet Paryski" dla zorganizowania grupowego wyjazdu do Paryża; w 1925 przekształci się on w ,,Paryską Filię" Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, działającą do 1931 r., w tym pod kierunkiem Pankiewicza do 1926 r.

W 1927 r. rząd francuski nadał Pankiewiczowi krzyż kawalerski Orderu Legion d'Honneur, a w 1933 z okazji 40-lecia twórczości rząd polski - komandorię Orderu Polonia Restituta. W latach 1928-1932 Pankiewicz pracował nad dekoracyjnymi panneaux do kaplicy Królewskiej zamku na Wawelu.

Największe zbiory dzieł Józefa Pankiewicza znajdują się w Muzeach Narodowych w Krakowie, Warszawie i Poznaniu, jak też mniejsze zespoły w wielu muzeach krajowych, zgromadzone tam w wyniku akcji Centralnej Komisji Zakupu Muzealiów przy Ministerstwie Kultury i Sztuki, nabycia w latach 1948-50 obrazów, od pasierbicy artysty Jadwigi Waydel-Dmochowskiej z likwidowanej w Paryżu pracowni Pankiewicza. Wiele prac artysty pozostaje w kolekcjach prywatnych za granicą.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl