Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
PANKIEWICZ Józef | Pejzaż z południa Francji (Pejzaż z Saint - Tropez), 1922 r.

Józef PANKIEWICZ (1866 Lublin - 1940 La Ciotat, Francja)

Pejzaż z południa Francji (Pejzaż z Saint - Tropez), 1922 r.

olej/płótno, 52 x 61,5 cm
sygnowany l. d.: `Pankiewicz`

Bibliografia: Aukcja 8 pa¼dziernika 2006, Dom Aukcyjny Agra-Art, Warszawa 2006; Art & Busines (Rocznik Aukcyjny), 2007 nr 1 - 2, s. 24

Pejzaż z południa Francji powstał zapewne w 1922 r., kiedy artysta wybrał się na plener do Saint - Tropez, gdzie, jak pisała żona malarza"(...) pracuje dużo i zrobił b. piękne rzeczy (...)". Malował wówczas pejzaże południowe i martwe natury, które kilka miesięcy pó¼niej, w czerwcu 1922 r., pokazał na wystawie indywidualnej w Galerie Bertheima w Paryżu. Wystawa odniosła sukces; Pankiewicz otrzymał przychylne recenzje, wiele obrazów sprzedał, jeden z nich rząd francuski zakupił do zbiorów publicznych. Pankiewicz, jeden z pierwszych impresjonistów w malarstwie polskim, którego wykształcenie i kultura artystyczna wywodziły się z francuskiej sztuki dawnych mistrzów oraz współczesnych malarzy francuskich, był twórcą nurtu kolorystycznego w sztuce polskiej lat 20-tych i 30-tych XX w. Wśród malarzy francuskich szczególna przyja¼ń łączyła go z Pierrem Bonnardem. W poszukiwaniu światła i koloru wyjeżdżał na południe Francji; po raz pierwszy przybył do Saint - Tropez w 1909 r. z Pierrem Bonnardem; razem wówczas wynajmowali dom, ponownie byli tam też w 1910 roku. Wspólny pobyt na południu Francji udokumentowali obrazami; Bonnard namalował Rozmowy prowansalskie (obecnie w zbiorach Narodni Galerie w Pradze), w którym sportretował siedzącego w fotelu Pankiewicza, Pankiewicz zaś namalował żonę przyjaciela, Martę Bonnard. Mimo, że Pankiewicz bardzo cenił Bonnarda, to jednak pozostawał do końca zwolennikiem sztuki przedstawieniowej. W rozmowach z Józefem Czapskim, prowadzonych w latach trzydziestych, mówił: "Bonnard jest pięknym artystą, może najczystszym ze współczesnych malarzy, jego gama jest bardzo rzadka i zawsze wytworna, ale nie mogę się zgodzić na zakrój abstrakcyjny dzisiejszego malarstwa Bonnarda, gdzie dla d¼więczności gamy porzuca on wszelkie poczucie materialności (...)" Lata pierwszej wojny światowej Pankiewiczowie spędzili w Hiszpanii - w Barcelonie i w Madrycie. Wówczas to artysta zbliżył się do fowizmu; jego paleta nabrała perłowego blasku, a barwy intensywności. Powstałe w pierwszej połowie lat dwudziestych pejzaże z Saint - Tropez przesycone światłem, jasnym błękitem powietrza i fioletem nieba, według krytyków, należą do najpiękniejszych w twórczości Pankiewicza.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
PANKIEWICZ Józef
Wśród osobowości artystycznych, w które obfitowała epoka Młodej Polski, Józef Pankiewicz należy do najbardziej znanych i najświetniejszych.

Pochodził z wielodzietnej rodziny inteligenckiej, ojciec był lekarzem wojskowym. Naukę malarstwa rozpoczął na kursach wieczorowych prowadzonych przez Wojciecha Gersona. W 1884 porzucił gimnazjum i zapisał się do Warszawskiej Klasy Rysunkowej, uzyskał stypendium i rok akademicki 1885-1886 spędził w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych razem z Władysławem Podkowińskim. Tam nastąpiło pierwsze spotkanie ze sztuką dawnych mistrzów, których dzieła, oglądane w Ermitażu, miały zaważyć na ukształtowaniu jego malarstwa. W Warszawie, w l. 1886-1889, pozostawał wśród szermierzy naturalizmu - literatów, malarzy, muzyków i krytyków skupionych wokół redakcji czasopisma ,,Wędrowiec".

Około 1895 r. podjął pierwsze prace w zakresie technik graficznych. W 1906 został powołany na stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie zamieszkał. Letnie miesiące spędzał we Francji nad Morzem Śródziemnym, w Bretanii i w Normandii, w 1908 zaprzyjaźnił się z Pierrem Bonnardem. Malarstwu Pankiewicza w tym czasie patronowały dzieła Cézanne'a i Renoira.

Wybuch I wojny światowej zastał Pankiewicza w Pirenejach, skąd ze względu na austriacki paszport zmuszony był uciekać do Hiszpanii. W Madrycie spędził prawie pięć lat.

Obowiązki profesora w krakowskiej Akademii podjął Pankiewicz w 1922 r.; grupa jego najbliższych uczniów założy w 1923 ,,Komitet Paryski" dla zorganizowania grupowego wyjazdu do Paryża; w 1925 przekształci się on w ,,Paryską Filię" Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, działającą do 1931 r., w tym pod kierunkiem Pankiewicza do 1926 r.

W 1927 r. rząd francuski nadał Pankiewiczowi krzyż kawalerski Orderu Legion d'Honneur, a w 1933 z okazji 40-lecia twórczości rząd polski - komandorię Orderu Polonia Restituta. W latach 1928-1932 Pankiewicz pracował nad dekoracyjnymi panneaux do kaplicy Królewskiej zamku na Wawelu.

Największe zbiory dzieł Józefa Pankiewicza znajdują się w Muzeach Narodowych w Krakowie, Warszawie i Poznaniu, jak też mniejsze zespoły w wielu muzeach krajowych, zgromadzone tam w wyniku akcji Centralnej Komisji Zakupu Muzealiów przy Ministerstwie Kultury i Sztuki, nabycia w latach 1948-50 obrazów, od pasierbicy artysty Jadwigi Waydel-Dmochowskiej z likwidowanej w Paryżu pracowni Pankiewicza. Wiele prac artysty pozostaje w kolekcjach prywatnych za granicą.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów oferowanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

Licytacja z Artinfo.pl:
W czasie aukcji kontaktujemy się na podany wcześniej numer telefonu i wspólnie licytujemy, relacjonując cały czas przebieg licytacji. Przyjmujemy także górne limity cen (informacje poufne), do poziomu których licytujemy w Państwa imieniu. Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl