Olej, tektura; 23,5 x 33,1 cm Sygnowany l. d.: RAPACKI
Józef Rapacki znakomity malarz pejzażysta w pastelowych chłodnych barwach ukazał piękno i niesamowitą atmosferę mglistego poranka. Zgodnie z zasadami perspektywy powietrznej pierwszy plan oddany jest w najciemniejszych tonach. Samotne wysokie drzewa o pozbawionych liści gałęziach budowane są odcieniami nasyconego brązu. Im dalej w głąb obrazu tym jaśniejsze tony. Trzony drzew przechodzą w beż, popielaty aż zupełnie rozpływają się w seledynowo - mlecznym tle. Bajeczne odcienie nieba korespondują z wrzosowymi kwiatami pokrywającymi trawę na leśnej polanie. Józef Rapacki odebrał gruntowną edukację artystyczną. Początkowo uczył się w Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona. Kontynuował studia w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie u Floriana Cynka, Feliksa Szynalowskiego i Ignacego Jabłońskiego. Od 1888 roku uczył się w Akademii w Monachium u Fehra. W 1888 roku zadebiutował również wystawą w warszawskiej Zachęcie gdzie odtąd wystawiał rokrocznie. Obrazy artysty cieszyły się i cieszą duża popularnością wśród znawców i miłośników sztuki.
RAPACKI Józef
Popularny pejzażysta warszawski, który warsztat realisty opanował w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona. Następnie doskonalił swe malarskie umiejętności w latach 1886-1887 w pracowni F. Cynka w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1887 r. wyjecha/l do Monacium, gdzie studiował gdzie studiował w prywatnej szkole C. Ferhra w Monachium. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie; odbył też kilka podróży artystycznych do Włoch. W 1900 r. został odznaczony dyplomem honorowym na Wystawie Światowej w Paryżu. W 1907 r. osiadł w Olszance koło Radziwiłłowa. W latach 20., pomimo kształtowania się w polskim malarstwie awangardowych nurtów, pozostał wierny tradycjonalistycznej, realistycznej formule sztuki. Swą konserwatywną postawę potwierdził przynależnością do związanej z Zachętą grupy Pro Arte. Dominującym tematem w jego malarstwie były pejzaże mazowieckie, widoki miejskie (m.in. z Krakowa i Wenecji) i podgórskie (m,in. ze Szczawnicy i Myślenic) utrzymane w mrocznej tonacji barwnej wywodzącej się z monachijskiej tradycji bądź rozjaśnione pod wpływem zainteresowania impresjonizmem (por. katalog wystawy monograficznej urządzonej w Muzeum Okręgowym w Żyrardowie w 1993). Ponadto zajmował się ilustratorstwem i grafiką.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl