("Fragment z Świątyni Eskulapa w Pompei"?), 1898 olej na płótnie, 45 x 69 cm, sygnowany i datowany l.d. "Józef Rapacki /1898 r. /I /XII" na odwrocie, na płótnie napis: "JÓZEF RAPACKI".
Malarz, rysownik, litograf. Uczeń Gersona (1885-1887). W l.1889-1891 studiował w Monachium. W 1898 po raz pierwszy wyjechał do Włoch, gdzie bywał potem kilkakrotnie. W 1908 osiedlił się w Olszance, w której mieszkał do końca życia. Już z Monachium przysyłał obrazy na wystawy w Zachęcie. W 1900 r. wyróżniony na Wystawie Powszechnej w Paryżu, w 1906 w konkursie Wiedeńskiego Stowarzyszenia Grafików. Jego twórczość uhonorowano także licznymi nagrodami na konkursach i wystawach krajowych.
Z pierwszej podróży artystycznej do Włoch w 1898 r. Rapacki wystawiał obrazy z Zachęcie w l. 1898-1902; ich tytuły znamy z opracowania J. Wiercińskiej (Katalog prac wystawionych w TZSP w Warszawie w latach 1860-1914, Ossolineum 1969). Są to głównie widoki pompejańskie: Fragment z teatru w Pompei, Uliczka w Pompei, Fragment z Świątyni Eskulapa w Pompei. Przedstawiony tu obraz, z pewnością namalowany podczas pierwszej włoskiej podróży artysty, może być jednym z wystawianych w Zachęcie w l. 1898-1902.
RAPACKI Józef
Popularny pejzażysta warszawski, który warsztat realisty opanował w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona. Następnie doskonalił swe malarskie umiejętności w latach 1886-1887 w pracowni F. Cynka w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1887 r. wyjecha/l do Monacium, gdzie studiował gdzie studiował w prywatnej szkole C. Ferhra w Monachium. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie; odbył też kilka podróży artystycznych do Włoch. W 1900 r. został odznaczony dyplomem honorowym na Wystawie Światowej w Paryżu. W 1907 r. osiadł w Olszance koło Radziwiłłowa. W latach 20., pomimo kształtowania się w polskim malarstwie awangardowych nurtów, pozostał wierny tradycjonalistycznej, realistycznej formule sztuki. Swą konserwatywną postawę potwierdził przynależnością do związanej z Zachętą grupy Pro Arte. Dominującym tematem w jego malarstwie były pejzaże mazowieckie, widoki miejskie (m.in. z Krakowa i Wenecji) i podgórskie (m,in. ze Szczawnicy i Myślenic) utrzymane w mrocznej tonacji barwnej wywodzącej się z monachijskiej tradycji bądź rozjaśnione pod wpływem zainteresowania impresjonizmem (por. katalog wystawy monograficznej urządzonej w Muzeum Okręgowym w Żyrardowie w 1993). Ponadto zajmował się ilustratorstwem i grafiką.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl