akryl/płótno, 100 x 70 cm sygnowany, datowany i opisany na odwrociu:'z cyklu "KĄTY ENERGETYCZNE" | 1975 - 2005 | J. Robakowski' na odwrociu nieczytelny stempel wywozowy, na blejtramie stempel Galerii Wymiany
"Kąty energetyczne" to cykl zapoczątkowany przez Józefa Robakowskiego w 1975 roku. Artysta odwoływał się w nim do motywu, który nazwał "geometrią intuicyjną"- za pomocą niezwykle uproszczonej, kondensacyjnej formy badał funkcjonowanie praktycznych motywów w sztuce. "Kąty" miały charakter osobistego fetyszu Robakowskiego i systematycznie powtarzane stały się wyznacznikiem jego twórczości. Artysta, poprzez spójny układ prostopadłych linii tworzył rzeczywiste napięcie w dwuwymiarowym dziele sztuki. "To NAPIĘCIE ma być sensem tej absurdalnej pracy, czyli sposobem nadania własnej artykulacji niezależnie istniejącej już ode mnie materii" - pisał artysta. Prezentowana praca należała niegdyś do kolekcji łódzkiej Galerii Wymiany, będącej jednym z ważniejszych punktów na mapie awangardowej kultury czasów PRL-u. Powstała w 1978 roku z inicjatywy Józefa Robakowskiego i jego ówczesnej żony, Małgorzaty Potockiej w ich mieszkaniu w Łodzi przy ul. Piłsudskiego 7/29. Miała charakter prywatnej, konceptualnej galerii, wzorowanej m.in. na łódzkiej galerii Adres Ewy Partum, warszawskim Biurze Poezji Andrzeja Partuma, galerii Na Długiej Andrzeja Dłużniewskiego, Hotelu Sztuki i Biurze Przewodników po Sztuce i Kulturze Andrzeja Paruzela, koszalińskiej galerii Na plebanii Andrzeja Ciesielskiego, a także Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego w Bydgoszczy. Tego typu miejsca miały charakter antyinstytucjonalny w sensie społecznym - stanowiły punkt spotkań, tworzyły przestrzeń odczytów, pokazów i wystaw. Jak zauważa Łukasz Guzek, Galerie konceptualne były prowadzone przede wszystkim przez artystów, a nazwa "autorskie" wskazuje na podobieństwo do autorstwa dzieł. Warto je rozważać w kategoriach artystycznych, jako aktywność tak samo bliską sztuce, jak wizualne efekty pracy twórców.
Artysta, historyk sztuki, autor filmów, cykli fotograficznych, zapisów video, rysunków, instalacji, obiektów, projektów konceptualnych oraz inicjator wielu ważnych zdarzeń i multimedialnych akcji artystycznych. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu historię sztuki i muzealnictwo oraz na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi, gdzie w latach 1970-81 był wykładowcą i kierownikiem Zakładu Fotografii i Reklamy Wizualnej. W 1995 powrócił do pracy na tej uczelni. Współzałożyciel grup artystycznych, podejmujących eksperymentalne działania, m.in.: OKO (1960), STKF PĘTLA (1960-66), ZERO-61 (1961-69), KRĄG (1965-67) oraz powołanego w 1970 roku w Łodzi zespołu pn.: Warsztat Formy Filmowej i Telewizyjnej Grupy Twórczej Stacja Ł (1991-92).
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%. - Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite".
ROBAKOWSKI Józef
Urodził się w Poznaniu. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na kierunku historii sztuki i muzealnictwa oraz na Wydziale Operatorskim PWSFT w Łodzi. W latach 1970-1981 był wykładowcą i kierownikiem Zakładu Fotografii i Reklamy Wizualnej. Od 1995 ponownie pracuje na tej uczelni. Współzałożyciel eksperymentalnych grup artystycznych, m.in.: OKO (1960), STKF PĘTLA (1960 - 1966), ZERO-61 (1961-1969), KRĄG (1965-1967) oraz powołanego w 1970 roku w Łodzi zespołu Warsztat Formy Filmowej i Telewizyjnej Grupy Twórczej Stacja Ł (1991-1992). Autor filmów, cykli fotograficznych, zapisów wideo, rysunków, instalacji, obiektów, projektów konceptualnych oraz animator wielu akcji artystycznych. Eksperymentator w dziedzinie fotografii, twórca techniki termogramów - gorących obrazów. Laureat wielu nagród - w tym nagrody EXIT za rok 2002.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl