Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SZAJNA Józef | Zestaw czterech prac z cyklu 'Mrowisko', 1987-88 r.

Józef SZAJNA (1922, Rzeszów - 2008, Warszawa)

Zestaw czterech prac z cyklu 'Mrowisko', 1987-88 r.

akryl/papier, 68 x 66 cm (x2), 68 x 60 cm (x2)
sygnowany i datowany p.d.: 'Szajna 1987' i 'Szajna 1988' (każda część)

WYSTAWIANY:
- "Portret człowieka w sztuce zachodu", Galeria Narodowa Berlin, 1980
- Retrospektywna wystawa Józefa Szajny, Centrum Sztuki Studio Teatr-Galeria, Warszawa 1982
- "Kanon i remix w przestrzeni polskiego teatru XX i XXI w. Józef Szajna", Wystawa w Centrum Scenografii Polskiej, oddział Muzeum Narodowego w Katowicach, 19.11.2016-26.02.2017

Cykl "Mrowisko", z którego pochodzą prezentowane prace, należy do najbardziej rozpoznawalnych w twórczości Józefa Szajny. Wielokrotnie wystawiane, znane odbiorcom sztuki w wielu krajach, prace, których wiodącym motywem są małe zarysy postaci ludzkich, stały się częścią języka wizualnego XX wieku. Charakterystyczny znak pochodzi z tableau czarno-białych zdjęć więźniów i więźniarek obozów koncentracyjnych, które pojawiają się w pracach Szajny - m.in. znanej instalacji "Drang nach Osten - Drang nach Westen" z 1987. Portret twarzy ofiary, podpisany imieniem i nazwiskiem, to próba przywrócenia godności i podmiotowości wobec odczłowieczającej praktyki oznaczania numerem. Jednocześnie, gigantyczna skala zbrodni rozciąga tableau w nieskończoność, co zmienia poszczególne wizerunki w jedną, poruszającą całość historii II wojny światowej. Symboliczna sylwetka stała się uniwersalną metaforą egzystencji ludzkiej: rozpaczy, anonimowości i samotności, które stanowią wyraz drogi człowieka, jego życia i śmierci. Podobnie jak "Tłum" Magdaleny Abakanowicz, pozbawione twarzy "portrety" to próba zdemaskowania kondycji człowieka, który traci swoją odrębność. Jednakowoż Szajna nie do końca podziela pesymizm niedawno zmarłej rzeźbiarki. Jest pewna pociecha w wizji ludzi - numerów statystycznych, bezimiennych konsumentów, przechodniów, pracowników - którzy wespół tworzą pewien obraz. Być może jest to próba wyrażenia wiary w siłę i wartość wspólnoty, która pozwala nam przeciwstawić się anonimowości i samotności.
Scenograf, reżyser teatralny, malarz, grafik. Studiował w krakowskiej ASP. Początki twórczości malarskiej i graficznej artysty przypadają na lata 50. Początkowo zafascynowany był sztuką informel, stosował technikę kolażu, w latach 60. coraz wyraźniej zmierzał w kierunku asamblażu - akcentował fakturę kompozycji, aplikując fragmenty gotowych przedmiotów. Do tragicznych doświadczeń wojennych nawiązał też w malarstwie z lat 80. i 90., w którym odwołał się zarówno do doświadczeń sztuki figuratywnej, jak ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Reprezentował Polskę m.in. na Biennale w Wenecji (1970 i 1990) oraz na Biennale w Sao Paulo (1979 i 1989).

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SZAJNA Józef
Urodził się w 1922 w Rzeszowie. Ukończył grafikę i scenografię na krakowskiej ASP w 1953. Malarz, scenograf, reżyser, grafik,dyrektor teatru, teoretyk teatru, autor scenariuszy. W czasie wojny żołnierz Związku Walki Zbrojnej AK, więzień obozów w Oświęcimiu i Buchenwaldzie. W latach 1954-1965 pracownik ASP w Krakowie, od 1972 r. profesor ASP w Warszawie. Autor dramatycznych obrazów oddających nastrój zniszczenia, zagłady, przemijania ("Epitafium I", "Dramat III"); 1953-55 scenograf w Teatrze Ziemi Opolskiej, skąd z K. Skuszanką i J. Krasowskim przeniósł się do Teatru Ludowego w Nowej Hucie, (m.in.: "Księżniczka Turandot" C. Gozziego, "Myszy i ludzie" wg J. Steinbecka, "Jacobowsky i pułkownik F. Werfla, Burza Szekspira, "Radość z odzyskanego śmietnika" wg J. Kadena-Bandrowskiego, "Dziady" A. Mickiewicza); współpracował sporadycznie z innymi teatrami; w 1962 był współtwórcą "Akropolis" S. Wyspiańskiego w reżyserii J. Grotowskiego; 1963-66 dyr. Teatru Ludowego w Krakowie, debiut reżyserski ("Rewizor" M. Gogola, 1963); 1972-82 dyrektor Teatru Studio w Warszawie, gdzie rozwijał teatr zdominowany metaforyką plastyczną, ukazującą cywilizację upadku (jako wysypisko żelastwa i zbiorowisko kalekich postaci): "Witkacy"; "Gulgutiera" (współautor scenariusza - M. Czanerle), "Replika" (kolejne wersje), "Dante", "Cervante"s; twórca environments (np. Ściana butów" w galerii Zachęta w Warszawie, "Reminiscencje" - pamięci artystów straconych w Oświęcimiu oraz happeningów (np. "Déballag"e w Nicei). Autor ponad 100 wystaw indywidualnych prezentowanych na całym świecie. Dwukrotnie wystawiał na Biennale w Wenecji. Prace w polskich i europejskich zbiorach muzealnych. Laureat wielu prestiżowych nagród. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Oldenburgu - za zasługi i artystyczny wkład do kultury pamięci XX wieku.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl