akwarela, papier, 48,2 x 30,8 napis l. d.: Julian. / w Karlsbadzie 1898.
Studia artystyczne odbył w l. 1869-1871 w krakowskiej SSP. Naukę kontynuował w l. 1875-1880 w monachijskiej ASP pod kierunkiem A. Strähubera i J. L. Raaba. Związany był w tym okresie z J. Brandtem. Odbył podróże artystyczne do Włoch, na Żmudź i Litwę; zwiedzał Francję i Hiszpanię. W 1885 wybrał się w podróż dookoła świata. W 1886 został zaproszony przez cesarza Wilhelma II do Berlina, gdzie spędził kolejne dziesięć lat. W 1893 otrzymał nominację na członka berlińskiej Akademii Sztuki. W 1895 objął stanowisko dyrektora krakowskiej SSP i dokonał w niej reformy programu nauczania. W 1910 przeniósł się na stałe do Bystrej na Śląsku. Oferowana praca to pochodzący z 1898 r. autoportret, ukazujący profesora i dyrektora krakowskiej akademii wnikliwie wpatrzonego w widza, dostojnego i skupionego w wyrazie, gotowego do podjęcia nowych wyzwań. Reprezentacyjną formułę portretu, do której nawiązuje przykryty płaszczem surdut i muszka, modyfikuje przyjęta tu stylistyka szkicu właściwa technice akwarelowej. Syntetyczne, sumaryczne potraktowanie partii stroju współgra z neutralnym tłem wydobytym zamaszyście kładzionymi plamami rozpływajacej się akwareli. W pełni przejawia się tu osiągnięte przez Fałata mistrzostwo w operowaniu akwarelowym medium; znakomicie wykorzystane są specyficzne cechy tej techniki - przejrzystość i przenikanie się plam barwnych przybierających miejscami przypadkowy kształt, oraz kompozycyjne wyzyskanie kolorystycznych i fakturalnych jakości papierowego podłoża. Jednocześnie stonowana tonacja barwna zamknięta w wąskim spektrum brązów i czerni przywodzi na myśl sepiowe fotografie. Formalne analogie w sposobie ujęcia postaci występują w "Autoportrecie w kapeluszu przy sztalugach" repr. w: J. Madeyski, "Julian Fałat", Bielsko-Biała 2003, s. 63.
FAŁAT Julian
Malarz, akwarelista i pedagog. Studia malarskie w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (u W. Łuszczkiewicza i L. Dembowskiego, 1869 - 1871 r.), a nast epnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (u Alexandra Strähubera i Johanna L. Raaba). W latac h 1895 - 1909 piastował stanowisko rektora uczelni krakowskiej. Po studiach wiele podróżował był w Paryżu, Rzymie, Hiszpanii. W 1885r. odbył podróż dookoła świata. W latach 1886-1895 pracował w Berlinie. Malował akwarele z polowań, organizowanych w Nieświeżu przez Antoniego Radziwiłła (rok 1886). W latach 1921-1922 był dyrektorem Departamentu Sztuki przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Był nagrodzony złotym medalem berlińskiej i monachijskiej Akademii. Jego obrazy przedstawiają najczęściej pejzaże, sceny rodzajowe, krajobrazy zimowe i portrety. W jego pracach można wyczuć wpływ impresjonizmu. Oprócz akwareli używał też farb olejnych i pasteli. W niepodległej Polsce, po przejściu na emeryturę, osiadł w swej posiadłości w Bystrej na Śląsku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl