olej/płótno, 82 x 65 cm sygnowany l.d.: 'JMaszyński'
POCHODZENIE: - kolekcja Michała Przysiadeckiego - depozyt w Muzeum Narodowym w Warszawie - dom aukcyjny DESA Unicum, listopad 2005 - kolekcja prywatna, Warszawa WYSTAWIANY: - Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków, katalog wystawy, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Suwałki 2015 - Utracone - odzyskane, Muzeum Policji, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, 2007 LITERATURA: - Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków, red. Eliza Ptaszyńska, album, polsko-niemiecka wersja językowa, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Suwałki 2015, s. 97 (il.) - Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających. Malarze, rzeźbiarze, graficy, autor hasła: J. Polanowska, t. V, Warszawa 1993, s. 429, 421 - J. Wiercińska, Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1860-1914, Wrocław 1969, s. 223, figuruje pod tytułem "Utracony skarb" - "Ziarno", 1912, nr 31 z dn. 1 sierpnia, s. 605 (il.)
Julian Maszyński z zamiłowaniem przedstawiał sceny z życia szlachty. Wdzięczne, przykuwające wzrok malarską biegłością, cieszyły zarazem publiczność fabularną warstwą. Malarz miał wyjątkową łatwość w zajmującym "opowiadaniu" historii swoimi obrazami. Dzięki temu narracyjnemu zmysłowi uruchamia w patrzącym różne skojarzenia i każe domyślać się całości historii - tej, z której na obrazie widać tylko jeden moment. By takie malarskie przedsięwzięcie mogło się udać, Maszyński opanował i biegle posługiwał się swoistym językiem ciała przedstawionych postaci. To ich pozy i miny tak sugestywnie "opowiadają" patrzącemu warstwę fabularną. To wszystko było możliwe dzięki edukacji, którą pobierał najpierw u Wojciecha Gersona, a potem - już w Monachium - u miłośnika polskiego malarstwa Hermana Anschütza i u słynnego Karla von Piloty. Zaprzyjaźnił się tu z Adamem Chmielowskim, Stanisławem Witkiewiczem oraz Józefem Chełmońskim. Swoją edukację uzupełnił jeszcze potem w Paryżu, korzystając z pracowni Jana Rosena. To właśnie tutaj, być może pod wpływem podobnej tęsknoty, jaka dolegała w Paryżu Chełmońskiemu, zaczął przedstawiać sceny z życia szlachty. Po powrocie do kraju zaangażował się w życie artystyczne Warszawy (działał między innymi w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych). Wraz z upływem czasu zajął się malarstwem pejzażowym.
Warszawski malarz, rysownik i ilustrator. Był uczniem Wojciecha Gersona w jego Klasie Rysunkowej. Studia artystyczne uzupełniał w akademii monachijskiej. W początkowym okresie twórczości malował obrazy o tematyce rodzajowej, później specjalizował się w obrazowaniu żuycia szalchty i bogatego mieszczaństwa z różnych epok.
PODATKI I OPŁATY: - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl