Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
HOLZMÜLLER Juliusz | WĘDROWNA SPRZEDAWCZYNI, Wiedeń, 1909

Juliusz HOLZMÜLLER (1876 Bolechów - 1932 Lwów)

WĘDROWNA SPRZEDAWCZYNI, Wiedeń, 1909

Akwarela, gwasz, papier naklejony na deskę; 23 x 32 cm w świetle
Sygnowany l. d.: Juliusz Holzmüller Wiedeń 1909

Juliusz Holzmüller uczęszczał we Lwowie do szkoły realnej, potem, do roku 1898, do Państwowej Szkoły Przemysłowej na kurs malarstwa dekoracyjnego, ucząc się u R. Bratkowskiego, E. Pietscha, S. Rejchana i T. Rybkowskiego. Kontynuował studia w Krakowie w Akademii Sztuk Pięknych u F. Cybisa, J. Mehoffera i T. Axentowicza w latach 1898 - 1906 (z przerwą, kiedy przebywał we Lwowie i studiował w Monachium). Mieszkał w Krakowie i we Lwowie, gdzie po I wojnie światowej, w której brał czynny udział, uczył rysunku w Gimnazjum im. M. Kopernika. Był z zamiłowania pedagogiem. Posługiwał się przede wszystkim techniką akwareli, sepią, tuszem, atramentem. Wyjątkowo malował olejno. Był biegłym rysownikiem, pracował szybko, wykonał ogromne ilości szkiców. Z zamiłowania malował i rysował pejzaże, widoki miejskie i sceny rodzajowe, głównie z motywem koni (między innymi akwarele do ozdoby pawilonu myśliwskiego arcyksięcia Ottona Habsburga w Rafajłowej u podnóża Gorganów oraz cykl wizerunków koni ze stadnin Longina Łobosia w Tauroqie i Krzysztofa Abrahamoiwicza w Karpaczyjowie na Bukowinie). Robił szkice i obrazy batalistyczne z udziałem konnicy japońskiej w akcji (jedna z akwarel o tej tematyce, dużego formatu, została umieszczona w kasynie oficerskim w Tokio). Szereg akwarel Holzmüllera o tematyce rodzajowej zakupił w latach 1897-98 Leon Piniński we Lwowie.
W centrum kompozycji, na pierwszym planie, przedstawiony został starszy brodaty mężczyzna na koniu, ubrany w buty z wysokimi cholewami, w które wpuszczone zostały pasiaste spodnie, płaszcz podbity również pasiastą materią i czapkę kołpak. Podchodząca do niego kobieta wygląda na wiejską sprzedawczynię, oferującą mu kupno kury. Na plecach zawieszony ma duży pakunek. Ubrana jest w strój ludowy, spódnicę w czerwone pasy, chustę na głowie i biały, obszerny, obszywany podobnie jak góralskie, kubrak, spod którego widoczne są rękawy białej koszuli. Za nimi, po prawej stronie kompozycji, umieszczona została wierzba i wiejska chata ze spadzistym przykrytym śniegiem dachem. Artyście udało się oddać zimowy zmierzch w sposób bardzo realistyczny, podobnie jak wiernie odtworzona została uśpiona natura pejzażu, w którym umieszczone są postaci.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
HOLZMÜLLER Juliusz
Uczęszczał do Państwowej Szkoły Przemysłowej we Lwowie na kurs malarstwa dekoracyjnego w latach 1897-1901, gdzie uczył się u R. Bratkowskiego, S. Rejchana, i T. Rybkowskiego. Następnie kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach F. Cynka, J. Mehoffera i T. Axentowicza (1898-1906). W latach 1903-1904 studiował w Monachium. Po ukończeniu studiów osiadł na stałe we Lwowie.

Najczęściej malował w technice akwareli, posługiwał się także sepią i tuszem. Ulubionymi tematami Holzmüllera były pejzaże oraz sceny rodzajowe z motywem koni. Wśród jego bardziej znanych dzieł wymienić należy cykl obrazów do pawilonu myśliwskiego księcia Ottona Habsburga w Rafajłowej, cykle z wizerunkami koni z wielkich stadnin oraz obrazy batalistyczne. Tworzył ponadto pejzaże, widoki miejskie i sceny rodzajowe z częstym motywem koni. Zasłynął jako malarz wykonujący szkice batalistyczne z udziałem konnicy japońskiej w akcji; jedna z akwarel o tej tematyce została umieszczona w kasynie oficerskim w Tokio.
Wystawiał wiele we Lwowie oraz w krakowskim TPSP i warszawskiej Zachęcie. Jego prace znajdują się w muzeach w Krakowie, Łańcucie i we Lwowie.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl