Papier naklejony na tekturę, akwarela na szkicu ołówkowym, światła gwaszem, 28,2 x 19,7 cm (w świetle współczesnego passe - partout) Sygnowany w prawym dolnym narożniku pędzelkiem: Juliusz Kossak / 1883
Malarz- akwarelista, ilustrator i rysownik, założyciel najsłynniejszej "dynastii malarzy polskich. Nie odebrał systematycznego wykształcenia artystycznego- był właściwie samoukiem. Przez krótki czas, równolegle ze studiami prawniczymi, uczył się rysunku u Jana Maszkowskiego we Lwowie, korzystał też ze wskazówek Piotra Michałowskiego, podczas pobytu w Paryżu (1855 - 1869) pracował z kolei pod kierunkiem Horacego Verneta, a przez dziesięć miesięcy, w latach 1868- 1869 - w monachijskim atelier Franza Adama. Po powrocie, w okresie "warszawskim", intensywnie współpracował z prasą ilustrowaną, przyjaźniąc się z przedstawicielami tutejszej "cyganerii" malarskiej: Wojciechem Gersonem, Franciszkiem Kostrzewskim, Marcinem Olszyńskim oraz Henrykiem Pillatim. W 1869 roku, po licznych podróżach, osiadł ostatecznie w Krakowie. Był perfekcyjnym warsztatowo akwarelistą, obdarzonym dużą łatwością procesu twórczego. Zaczynając jako kronikarz życia ziemiańskiego oraz zręczny malarz koni, dzięki protekcji najznamienitszych rodzin arystokratycznych zyskał sławę i ogromne powodzenie. Wskutek pracowitości i oryginalności swego talentu, pomimo rodzajowego charakteru swojej sztuki, stał się - na podobieństwo Henryka Sienkiewicza w literaturze - malarskim pamiętnikarzem świetności szlacheckiej Rzeczypospolitej. Dobra, kameralna praca artysty, powstała w jednoznacznie merkantylnym celu w najlepszym okresie twórczości Kossaka, gdy pracował zasadniczo nad monumentalnym cyklem fredrowskim.
KOSSAK Juliusz
Był ojcem W. Kossaka. W latach 1852-1855 przebywał w Warszawie, a od 1855r. do 1869r. w Paryżu, gdzie kształcił się u H. Verneta. W 1868r. wyjechał do Monachium i uczęszczał do atelier F. Adama. W 1970r. powrócił do kraju i osiadł w Krakowie, gdzie zaprzyjaźnił się z W. Gersonem, F. Kostrzewskim, M. Olszewskim i H. Pillatim. Był znakomitym akwarelistą. Malował sceny batalistyczne, historyczno-rodzajowe i rodzajowe. Głównym tematem jego prac był koń. Był założycielem najsłynniejszej dynastii polskich malarzy. Oprócz malarstwa wykonywał też wiele rysunków i ilustracji do książek, czasopism i kalendarzy. Swoje prace wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, w Salonie Unegra.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl