akwarela, ołówek, papier; 38,8 x 73,3 cm; sygn. i dat. l. d.: Juliusz Kossak / 1875
Juliusz Kossak w całej swojej twórczości daje odzwierciedlenie jego ogromnej pasji, jaką były konie. Często malował konkretne stadniny, targi na konie lub po prostu sceny, w których to koń był głównym bohaterem. Oferowany Państwu obraz został namalowany po jego podróży na Ukrainę, którą tak opisuje Kazimierz Olszański: Latem 1874 roku Kossak z Brandtem odbyli znów wycieczkę, tym razem do Bałty i Chocimia, na słynne targi koni, z których obaj artyści zebrali obfity materiał wrażeń, obserwacji, pomysłów i szkiców z natury do planowanych kompozycji. Kossak namalował z tej wyprawy dwie mniejsze sceny `W drodze do Bałty`, tj. obu malarzy jadących furką; dalej trzy duże akwarele przedstawiające `Jarmark na konie w Bałcie`: jedną z wózkiem ciągnionym przez czwórkę siwków (za którymi widać obu artystów) pośród mnóstwa koni i ludzi [patrz. D. A. Rempex, 55 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków, 14 czerwca 200 roku, poz. kat. 255 - szkic do kompozycji], drugą z grupą napędzanych koni na pierwszym planie, na tle całego miasteczka i wiatraków (z widocznymi postaciami ich obu, z prawej strony); trzecią z wjeżdżająca na targ między konie furą z żydowskimi kupcami [praca oferowana]. [Kazimierz Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław 1988, s. 59] Kompozycja ta znana jest także z przerysu Wojciecha Kossaka zamieszczonego w Kłosach w maju 1877 roku. [Kazimierz Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław 1988, s. 58, Fig. 62]. W tej imponujących jak na tego artystę rozmiarów pracy Juliusz Kossak łączy swoją pasją związaną z końmi jak i wielkie zainteresowanie egzotyką. Zwraca uwagę mistrzostwo operowania techniką akwareli. Z lat 1874 - 1875 pochodzi wiele znakomitych prac Juliusza Kossaka wykonanych właśnie w tej technice malarstwa, jak choćby cykl Polowanie na niedźwiedzia u księcia Adama Sapiehy w Siankach i Użoku.
KOSSAK Juliusz
Był ojcem W. Kossaka. W latach 1852-1855 przebywał w Warszawie, a od 1855r. do 1869r. w Paryżu, gdzie kształcił się u H. Verneta. W 1868r. wyjechał do Monachium i uczęszczał do atelier F. Adama. W 1970r. powrócił do kraju i osiadł w Krakowie, gdzie zaprzyjaźnił się z W. Gersonem, F. Kostrzewskim, M. Olszewskim i H. Pillatim. Był znakomitym akwarelistą. Malował sceny batalistyczne, historyczno-rodzajowe i rodzajowe. Głównym tematem jego prac był koń. Był założycielem najsłynniejszej dynastii polskich malarzy. Oprócz malarstwa wykonywał też wiele rysunków i ilustracji do książek, czasopism i kalendarzy. Swoje prace wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, w Salonie Unegra.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna). Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny. Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl