Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KOSSAK Juliusz | KONNA PRZEJAŻDŻKA

Juliusz KOSSAK (1824-1899)

KONNA PRZEJAŻDŻKA

akwarela, papier, 36,2 x 43,8 cm (w świetle oprawy); sygnowany u dołu z lewej: JKossak / 1867
Por.: K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław 1988

U schyłku lat sześćdziesiątych Juliusz Kossak był u szczytu sławy. Sprawował kierownictwo artystyczne nad "Tygodnikiem Ilustrowanym" w Warszawie, wykonał ilustracje do kilku naówczas cieszących się znaczną popularnością utworów literackich: Zawsze oni K. Sufczyńskiego, Obrazy Rusi Czerwonej W. Zawadzkiego, Pamiętniki starającego się T. T. Jeża, a także wspaniałe kompozycje do Pana Tadeusza A. Mickiewicza. Pokaźną część w dorobku Juliusza Kossaka stanowią ilustracje do utworów Wincentego Pola - Pieśń o ziemi naszej, Rok myśliwca, Obrazy z życia i natury drukowane w "Tygodniku Ilustrowanym", Mohort. Ten ostatni utwór - "Rapsod rycerski z podania" stanowi gawędę wierszowaną, która przez długi czas uchodziła za perłę poezji. Jej bohaterem jest Szymon Mohort `żołnierz niezłomnego trwania` na służbie Bogu i ojczyźnie na rubieżach Rzplitej, `całe życie zbrojny, jako lew dzielny, jak posąg spokojny`. Utwór oprócz opisów batalistycznych zawiera także obrazy rodzajowe z życia polskiej szlachty, wsi. Ilustruje to obraz Juliusza Kossaka: w trakcie konnego spaceru młodej, eleganckiej kobiecie towarzyszy szarmancki Mohort. Utrzymana w pogodnej kolorystyce akwarela zachwyca gracją i pięknymi portretami koni, stanowi doskonały przykład wielkich możliwości malarskich jej twórcy.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KOSSAK Juliusz
Był ojcem W. Kossaka. W latach 1852-1855 przebywał w Warszawie, a od 1855r. do 1869r. w Paryżu, gdzie kształcił się u H. Verneta. W 1868r. wyjechał do Monachium i uczęszczał do atelier F. Adama. W 1970r. powrócił do kraju i osiadł w Krakowie, gdzie zaprzyjaźnił się z W. Gersonem, F. Kostrzewskim, M. Olszewskim i H. Pillatim. Był znakomitym akwarelistą. Malował sceny batalistyczne, historyczno-rodzajowe i rodzajowe. Głównym tematem jego prac był koń. Był założycielem najsłynniejszej dynastii polskich malarzy. Oprócz malarstwa wykonywał też wiele rysunków i ilustracji do książek, czasopism i kalendarzy. Swoje prace wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, w Salonie Unegra.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl