akwarela na papierze 25 x 19 sygnowany u dołu z lewej: "Juliusz Kossak 1887"
Ks. Józef w mundurze generalskim, z szablą w ręku, na białym koniu. Wg ekspertyzy K. Olszańskiego ks. Poniatowski przedstawiony jest na perszeronie, którego nigdy nie dosiadał, "koniu w typie i formie Piotra Michałowskiego". Olszański stwierdza, że ta akwarela "jest autentyczną pracą Juliusza Kossaka z charakterystycznym układem głównej postaci, kształtów jej konia, z kolorystyką całości i poszczególnych detali". Na odwrocie nalepka Tow. Zachęty Szt. Pięknych z tytułem X. Józef Poniatowski. Obraz ten był eksponowany w Zachęcie na wystawie pośmiertnej artysty w 1899 jako "X. Poniatowski na koniu". Najbardziej polski spośród naszych malarzy, który z niezwykłym wyczuciem potrafił identyfikować się z polskim narodem szlacheckim, obyczajem dworu i wsi, rycerskim mitem. Uczyło go życia, a nie szkoły, choć korzystał z rad Jana Maszkowskiego we Lwowie, Piotra Michałowskiego oraz w Monachium Franza Adama.
KOSSAK Juliusz
Był ojcem W. Kossaka. W latach 1852-1855 przebywał w Warszawie, a od 1855r. do 1869r. w Paryżu, gdzie kształcił się u H. Verneta. W 1868r. wyjechał do Monachium i uczęszczał do atelier F. Adama. W 1970r. powrócił do kraju i osiadł w Krakowie, gdzie zaprzyjaźnił się z W. Gersonem, F. Kostrzewskim, M. Olszewskim i H. Pillatim. Był znakomitym akwarelistą. Malował sceny batalistyczne, historyczno-rodzajowe i rodzajowe. Głównym tematem jego prac był koń. Był założycielem najsłynniejszej dynastii polskich malarzy. Oprócz malarstwa wykonywał też wiele rysunków i ilustracji do książek, czasopism i kalendarzy. Swoje prace wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, w Salonie Unegra.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl