Akwarela, papier; 41 x 47 cm Sygn. p.d. Juliusz Kossak
Na odwrocie odręczny opis: Akwarela ta (portret ś.p. Łączyńskiego/ malowana w roku zdaje mi się 1864 jest/ oryginalną pracą ś.p. ojca mojego Juliusza/ Wojciech Kossak/ Kraków 1926 r.
Jeden z najpopularniejszych przedstawicieli artystycznego świata XIX w, znakomity akwarelista. Warsztatu uczył się we Lwowie u J. Maszkowskiego, praktykował także rysunek z natury. Jego mistrzem i doradcą był wybitny artysta Piotr Michałowski. Kossak często też odwiedzał Monachium, gdzie malował w pracowni słynnego batalisty F. Adama. Jego twórczość zdominowana jest scenami batalistycznymi, związanymi z historią bohaterskich bitew takich jak chociażby bitwa pod Samosierrą. Na licznych obrazach możemy również obserwować różnorodne sceny z życia polskiej szlachty. Jednakże, prawdziwymi bohaterami obrazów Juliusza Kossaka były konie, zafascynowany ich ruchem, temperamentem i pięknem mistrzowsko, pokazywał to na swoich obrazach Prezentowana "Portret konny? jest przykładem znakomitego kunsztu artysty w technice akwareli. To także pokaz niezwykłej precyzji, odpowiedniej kolorystyki i znajomości tematu.
KOSSAK Juliusz
Był ojcem W. Kossaka. W latach 1852-1855 przebywał w Warszawie, a od 1855r. do 1869r. w Paryżu, gdzie kształcił się u H. Verneta. W 1868r. wyjechał do Monachium i uczęszczał do atelier F. Adama. W 1970r. powrócił do kraju i osiadł w Krakowie, gdzie zaprzyjaźnił się z W. Gersonem, F. Kostrzewskim, M. Olszewskim i H. Pillatim. Był znakomitym akwarelistą. Malował sceny batalistyczne, historyczno-rodzajowe i rodzajowe. Głównym tematem jego prac był koń. Był założycielem najsłynniejszej dynastii polskich malarzy. Oprócz malarstwa wykonywał też wiele rysunków i ilustracji do książek, czasopism i kalendarzy. Swoje prace wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, w Salonie Unegra.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl