akwarela czarna, tusz, bialy gwasz, papier szaroniebieski; 45,5 x 37,5 cm sygnowany u dolu po prawej: Juliusz Kossak / 1882
Na odwrocie wtórny napis, nieczytelny. Bibl.: K. Olszanski, Juliusz Kossak, Wroclaw [...] 1988, s. 73, il. 488
"Zblizajaca sie 200 rocznica odsieczy wiedenskiej wywolala szereg przygotowan do uroczystych obchodów w Krakowie, w których starano sie zaakcentowac decydujace znaczenie polskiej pomocy i udzialu w niej króla Jana III, zwlaszcza wobec przejawianej niecheci i rezerwy Austriaków, pomniejszajacych role Polski w zwyciestwie nad Turkami. Prace malarskie i wydawnictwa artystyczne mialy w tym wzgledzie szczególna, bo trwala wymowe. Kossak, niezaleznie od dzialalnosci kierowanego przez siebie Kola Artystyczno-Literackiego, wzial bezposredni udzial w tej akcji. Wykonal 6 swietnych ilustracji do Dyaryusza wiedenskiej okazji roku 1683 Mikolaja Dyakowskiego, który ukazal sie drukiem w r. 1883 w Warszawie nakladem "Klosów" (ilustracje Kossaka rytowal E. Gorazdowski) oraz szereg innych rysunków i akwarel z tej wyprawy, jak Sztandar proroka, a przede wszystkim szczególnie odpowiadajacy mu motyw Wjazdu Jana III do Wiednia po odniesionej wiktorii, który w latach 1883-1897 komponowal cztery razy." (K. Olszanski).
KOSSAK Juliusz
Był ojcem W. Kossaka. W latach 1852-1855 przebywał w Warszawie, a od 1855r. do 1869r. w Paryżu, gdzie kształcił się u H. Verneta. W 1868r. wyjechał do Monachium i uczęszczał do atelier F. Adama. W 1970r. powrócił do kraju i osiadł w Krakowie, gdzie zaprzyjaźnił się z W. Gersonem, F. Kostrzewskim, M. Olszewskim i H. Pillatim. Był znakomitym akwarelistą. Malował sceny batalistyczne, historyczno-rodzajowe i rodzajowe. Głównym tematem jego prac był koń. Był założycielem najsłynniejszej dynastii polskich malarzy. Oprócz malarstwa wykonywał też wiele rysunków i ilustracji do książek, czasopism i kalendarzy. Swoje prace wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, w Salonie Unegra.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl