akwarela, karton, 62,8 x 97 cm; sygn. l. d.: Juliusz Kossak / 1883.
lit.: Album obrazów historycznych, 1891 - tu reprodukcja obrazu; St. Witkiewicz, Pisma zebrane, t. II: Juliusz Kossak, Kraków 1974, s. X; K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław - Ossolineum - 1988, s. 75, il. 513 (reprodukcja cz.-b. z Albumu obrazów historycznych ) "Wreszcie ostatnia historyczna kompozycja z r. 1883: Hasło i odzew - przegląd nocny, ilustracja do pśmatu Mikołaja Bołoz-Antoniewicza. Na odgłos trąb i bębnów powstają, jak na apel poległych, tłumy żołnierzy, formują się w konne szwadrony i w bataliony piechoty i ciągną ze sztandarami na wezwanie wodzów: szwoleżerowie, kirasjerzy, kosynierzy, czwartacy, z lancami, kosami, karabinami, szablami. Z mgły wyłaniają się sylwety Wawelu i wież Warszawy. To jakby epopeja męstwa, krwi i chwały żołnierza polskiego rozszarpanej ojczyzny, wizje z powstałych już dzieł artysty i tych jeszcze nie namalowanych, bo tym obrazem nie zakończył Kossak swoich wojennych kompozycji, jak pisał Witkiewicz, lecz tworzył je nadal, do śmierci" (Olszański, s. 75) Choć prezentowana akwarela była znana z reprodukcji w dawnych publikacjach, to jednak wychodzi na widok publiczny po raz pierwszy od końca XIX wieku. Należy do grupy wielkich kompozycji historyczno-alegorycznych, które podjął Juliusz Kossak na początku lat osiemdziesiątych XIX stulecia. Powstałe wówczas cykle Fredrowski, Wiktorii wiedeńskiej, Insurekcji kościuszkowskiej reprezentują wysoki poziom malarski, śmiały rozmach kompozycyjny. W oferowanym obrazie zawarł artysta znaczny ładunek patriotyczny, a umieszczone na nim postacie wodzów polskich - Tadeusza Kościuszki, Henryka Dąbrowskiego, Józefa Poniatowskiego, Adama Czartoryskiego - należą do Panteonu historii Polski. Sceneria nocna - jeden z najlepszych nokturnów Juliusza Kossaka, wawelski gród, jako kolebka polskości i szeroka panorama miast polskich na horyzoncie - zarysy Warszawy, Jasnej Góry, Gdańska stanowią alegoryczne przesłanie nocy ogarniającej los Ojczyzny i gotowości do czekającego ją niepodległościowego zrywu.
KOSSAK Juliusz
Był ojcem W. Kossaka. W latach 1852-1855 przebywał w Warszawie, a od 1855r. do 1869r. w Paryżu, gdzie kształcił się u H. Verneta. W 1868r. wyjechał do Monachium i uczęszczał do atelier F. Adama. W 1970r. powrócił do kraju i osiadł w Krakowie, gdzie zaprzyjaźnił się z W. Gersonem, F. Kostrzewskim, M. Olszewskim i H. Pillatim. Był znakomitym akwarelistą. Malował sceny batalistyczne, historyczno-rodzajowe i rodzajowe. Głównym tematem jego prac był koń. Był założycielem najsłynniejszej dynastii polskich malarzy. Oprócz malarstwa wykonywał też wiele rysunków i ilustracji do książek, czasopism i kalendarzy. Swoje prace wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, w Salonie Unegra.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl