SPOTKANIE KRÓLA JANA III Z CESARZEM LEOPOLDEM, 1882
gwasz, akwarela, tusz, 44,5 x 36,5 cm w świetle passe-partout, sygnowana l.d. "Juliusz Kossak / 1882"
"Zbliżająca się 200 rocznica odsieczy wiedeńskiej wywołała szereg przygotowań do uroczystych obchodów w Krakowie, w których starano się zaakcentować decydujące znaczenie polskiej pomocy i udziału w niej króla Jana III , zwłaszcza wobec przejawianej niechęci i rezerwy Austriaków, pomniejszających rolę Polski w zwycięstwie nad Turkami [...] Juliusz Kossak [...] wykonał 6 świetnych ilustracji do Dyaryusza wiedeńskiej okazji roku 1683 Mikołaja Dyakowskiego, który ukazał się drukiem w r. 1883 w Warszawie nakładem "Kłosów" (ilustracje Kossaka rytował E. Gorazdowski) oraz szereg innych rysunków i akwarel z tej wyprawy..." (Kazimierz Olszański, Juliusz Kossak, wyd. 2 poszerzone, Kraków 2000, s. 190-191. Tam też reprodukcja Spotkania króla Jana III z cesarzem Leopoldem wg drzeworytu (il. 368). Oryginał Spotkania... Juliusza Kossaka nie był nigdy prezentowany publicznie; reprodukcja w książce Stanisława Witkiewicza Juljusz Kossak (Warszawa 1900, s. 101) została wykonana z drzeworytu zamieszczonego w Diariuszu Dyakowskiego (por. fotografia obok). Dostępu do oryginału nie miał także Kazimierz Olszański. Spotkanie... pozostawało 125 lat w posiadaniu rodziny Korsaków z Wileńszczyzny.
KOSSAK Juliusz
Był ojcem W. Kossaka. W latach 1852-1855 przebywał w Warszawie, a od 1855r. do 1869r. w Paryżu, gdzie kształcił się u H. Verneta. W 1868r. wyjechał do Monachium i uczęszczał do atelier F. Adama. W 1970r. powrócił do kraju i osiadł w Krakowie, gdzie zaprzyjaźnił się z W. Gersonem, F. Kostrzewskim, M. Olszewskim i H. Pillatim. Był znakomitym akwarelistą. Malował sceny batalistyczne, historyczno-rodzajowe i rodzajowe. Głównym tematem jego prac był koń. Był założycielem najsłynniejszej dynastii polskich malarzy. Oprócz malarstwa wykonywał też wiele rysunków i ilustracji do książek, czasopism i kalendarzy. Swoje prace wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, w Salonie Unegra.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl