olej, płótno, 42,5 x 79,5 cm; sygn. p.d.: Julisz Kossak 1870 Por.: St. Witkiewicz, Juliusz Kossak, Warszawa 1912, il. na s. 87; K. Olszański, Juliusz Kossak, Wrocław [Ossolineum] 1988
"Dwunastomiesięczny, pierwszy pobyt Kossaka w Monachium [od listopada 1868 do listopada 1869 - przyp. AK], w głównym ośrodku malarstwa realistycznego, gdzie artysta doskonalił swe umiejętności w pracowni słynnego ówczesnego batalisty Franza Adama, wpłynął wydatnie na jego twórczość w kierunku utrwalenia tendencji realistycznych. Również cała artystyczna atmosfera Monachium, wraz z gronem dobrze zapowiadających się polskich malarzy, jak: Maksymilian i Aleksander Gierymscy, Józef Brandt, Władysław Malecki, Ludwik Kurella, wywarły znaczny wpływ na Kossaka. Obrazy jego malowane w Monachium i po powrocie stamtąd należą do najlepszych, jakie wyszły spod jego ręki. Były to dwa olejne obrazy: Portret jeźdźca na białym arabie i Polowanie na lisa z sani (1869)". (K. Olszański, op. cit., s. 48-9). U wodopoju zwiera wszystkie cechy charakterystyczne dla malarstwa Juliusza Kossaka. Częsty w twórczości artysty motyw stadniny, wydłużona kompozycja ze zwartą grupą pojonych przy studni koni, nisko poprowadzona linia horyzontu, miękki sposób malowania, stonowana kolorystyka utrzymana w oliwkowych zieleniach, jasnych brązach. Obraz przywodzi skojarzenia z wcześniejszą, różniącą się wieloma szczegółami akwarelą Kossaka Stadnina ukraińska przy studni (1857, Olszański il. 158), z centralnie umieszczonymi wieśniakami nalewającymi wodę luzem puszczonym koniom. Na prezentowanym obrazie na dalekim planie widać zarysy ginącej we mgle drewnianej cerkiewki. Bez wątpienia oferowana praca jest wydarzeniem na rynku sztuki. Dostępne w sprzedaży pozostają przede wszystkim akwarele Juliusza Kossaka, obrazy olejne tej klasy artystycznej co U wodopoju należą do rzadkości.
KOSSAK Juliusz
Był ojcem W. Kossaka. W latach 1852-1855 przebywał w Warszawie, a od 1855r. do 1869r. w Paryżu, gdzie kształcił się u H. Verneta. W 1868r. wyjechał do Monachium i uczęszczał do atelier F. Adama. W 1970r. powrócił do kraju i osiadł w Krakowie, gdzie zaprzyjaźnił się z W. Gersonem, F. Kostrzewskim, M. Olszewskim i H. Pillatim. Był znakomitym akwarelistą. Malował sceny batalistyczne, historyczno-rodzajowe i rodzajowe. Głównym tematem jego prac był koń. Był założycielem najsłynniejszej dynastii polskich malarzy. Oprócz malarstwa wykonywał też wiele rysunków i ilustracji do książek, czasopism i kalendarzy. Swoje prace wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, w Salonie Unegra.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl