akwarela, jedwab w formie rozwartego wachlarza; 35 x 68,5 cm w świetle passe-partout;po bokach i u dołu trzy wiejskie scenki rodzajowe; tusz, akwarela, gwasz, papier; 45 x 80 cm; sygnowany na wachlarzu po prawej stronie u dołu: Juliusz Kossak | 1890
Obraz został namalowany na tkaninie przyciętej do formy wachlarza. Oprawę wachlarza w passe-partout uzupełnił artysta o trzy, świetnie kreślone tuszem, scenki z życia wsi. Juliusz Kossak, jeden z najbardziej wziętych malarzy polskich XIX wieku, studia nad rysunkiem i malarstwem rozpoczął u malarza lwowskiego J. Maszkowskiego. Po podróżach do Wiednia i Petersburga osiedlił się w Warszawie. Jeszcze cztery lata, od 1856 do 1860, spędził w Paryżu, gdzie miał okazję zaprzyjaźnić się z H. Vernetem. W latach 1862-1868 został kierownikiem artystycznym Tygodnika Ilustrowanego. Od 1869 roku zamieszkał w Krakowie. Stąd wyjeżdżał do Monachium, by malować u batalisty F. Adama. Najczęściej posługiwał się akwarelą, o wiele rzadziej używał farb olejnych. Malował sceny batalistyczne, historyczne, rodzajowe, ale zawsze temat stawał się pretekstem, aby przedstawić głównego bohatera swoich prac - konia. Ukazywał go w ruchu lub statycznie skupiająąc się na jego temperamencie, psychice, elegancji i indywidualności.
KOSSAK Juliusz
Był ojcem W. Kossaka. W latach 1852-1855 przebywał w Warszawie, a od 1855r. do 1869r. w Paryżu, gdzie kształcił się u H. Verneta. W 1868r. wyjechał do Monachium i uczęszczał do atelier F. Adama. W 1970r. powrócił do kraju i osiadł w Krakowie, gdzie zaprzyjaźnił się z W. Gersonem, F. Kostrzewskim, M. Olszewskim i H. Pillatim. Był znakomitym akwarelistą. Malował sceny batalistyczne, historyczno-rodzajowe i rodzajowe. Głównym tematem jego prac był koń. Był założycielem najsłynniejszej dynastii polskich malarzy. Oprócz malarstwa wykonywał też wiele rysunków i ilustracji do książek, czasopism i kalendarzy. Swoje prace wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, w Salonie Unegra.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl