akwarela/papier, 53 x 73 cm sygnowany i datowany u dołu: `Juliusz Kossak | 1883` Obraz posiada opinię dr Stanisława Piskora
Prezentowany obraz jest jedną z czterech wersji kompozycji namalowanych przez Juliusza Kossaka z okazji rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej w 1883 r. "Rok 1883 zamknął Kossak czterem akwarelami dużego formatu z wyobrażeniami scen historycznych (...) Następnym obrazem był Wjazd Jana III do Wiednia w 1683, nazajutrz po odniesionym zwycięstwie; był to pierwszy z czterech Wjazdów malowanych w latach 1883 1897. Jan III na czele orszaku rycerzy polskich i niemieckich, książąt i generałów wjeżdża triumfalnie do miasta, przed nim młody Turczyn prowadzi karego konia wezyra, a na samym przedzie husarz wiezie najważniejsze trofeum, chorągiew proroka, którą na drugi dzień prześle król papieżowi ze słowami: "Venimus, vidimus, Deus vicit!" Króla wita rozradowany tłum wiedeńczyków, wyciągają doń ręce, całują po szatach, butach, strzemionach, płaczą, śmieją się, krzyczą "ave Salvator!", w obrazie niemal słychać zgiełk, wiwaty, stukot kopyt o bruk, parskanie koni, chrzęst zbroi, bicie dzwonów. Ten ostatni triumf wojenny dawnej Rzeczpospolitej był wtedy tak ważny, że Kossak utrwalił go w kilku replikach." K. Olszański, Juliusz Kossak, Kraków 2000, il. s. 199: Początkowo od ok. 1842 roku studiował na wydziale prawa na uniwersytecie lwowskim, jednocześnie uczył się rysunku u Jana Maszkowskiego. W latach 1850 52 mieszkał na przemian we Lwowie i w Warszawie. W roku 1852 wyjechał do Wiednia, gdzie uczył się przez krótki czas w pracowni Ferdinanda G. Waldmüllera, odwiedził także Węgry. Na przełomie 1852/53 roku po raz pierwszy przebywał w Paryżu, gdzie osiadł na kilka lat w 1855 roku W roku 1860 powrócił do Warszawy. W 1869 roku studiował w monachijskiej pracowni Franza Adama, pozostawał także w bliskich kontaktach z J. Brandtem. Jesienią 1869 roku osiadł na stałe w Krakowie, z którego rzadko wyjeżdżał odbył wędrówkę artystyczną po Galicji Wschodniej, przełom lat 1872/73 spędził w Monachium. Swoje prace wystawiał we Lwowie, Krakowie, Warszawie (w TZSP i Salonie Krywulta), Łodzi, Poznaniu oraz za granicą: w Paryżu, Monachium, Dre¼nie, Berlinie i Wiedniu. Najważniejszym motywem w malarstwie artysty był koń, przedstawiany w scenach historycznych, scenach bitewnych, przedstawiających przemarsze wojsk jak i scenach rodzajowych polowaniach, przejażdżkach, wyścigach. Malował także zwłaszcza po okresie studiów paryskich i monachijskich sceny z życia codziennego prostych ludzi oraz portrety konne. Jego ulubioną techniką była akwarela, która umożliwiała szybkie uchwycenie ruchu i kształtu rozgrywającej się sceny.
KOSSAK Juliusz
Był ojcem W. Kossaka. W latach 1852-1855 przebywał w Warszawie, a od 1855r. do 1869r. w Paryżu, gdzie kształcił się u H. Verneta. W 1868r. wyjechał do Monachium i uczęszczał do atelier F. Adama. W 1970r. powrócił do kraju i osiadł w Krakowie, gdzie zaprzyjaźnił się z W. Gersonem, F. Kostrzewskim, M. Olszewskim i H. Pillatim. Był znakomitym akwarelistą. Malował sceny batalistyczne, historyczno-rodzajowe i rodzajowe. Głównym tematem jego prac był koń. Był założycielem najsłynniejszej dynastii polskich malarzy. Oprócz malarstwa wykonywał też wiele rysunków i ilustracji do książek, czasopism i kalendarzy. Swoje prace wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, w Salonie Unegra.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl