Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BATOWSKI-KACZOR Stanisław | W pracowni malarza, 1887

Stanisław BATOWSKI-KACZOR (1866 Lwów -1946 Lwów)

W pracowni malarza, 1887

olej, płótno 51,5 x 41
sygnowany u dołu po lewej: "S. Kaczor Batowski Monachium 87"
na krośnie stempel monachijskiego składu ram

Na tle nieco zbanalizowanej batalistyki Batowskiego, wielbiciela Sienkiewicza i Matejki, ten młodzieńczy obrazek zaskakuje świeżością, walorami malarskimi, śmiałą organizacją przestrzeni, brakiem ambicji treściowych.
Do Akademii Monachijskiej artysta wstąpił 18.X.1887 r. (i do 1889 r. studiował pod kierunkiem Alexandra Liezen-Mayera), więc w wystawionym obrazie można upatrywać pierwszego kroku Batowskiego w "Atenach nad Izarą". Batowski spędził życie w swym rodzinnym Lwowie, tylko na naukę pojechał do Krakowa, Wiednia i Monachium, a ukoronował ją w Paryżu i Rzymie. Malował najchętniej sceny bitewne, czerpał wątki z Sienkiewicza i Słowackiego. We Lwowie prowadził własną szkołę malarstwa.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BATOWSKI-KACZOR Stanisław

W latach 1883-1885 studiował w SSP w Krakowie u W. Łuszczkiewicza i F. Cynka. Naukę kontynuował w latach 1885-1887 w ASP w Wiedniu u C. Griepenkerrkla i S. L`Allemanda oraz w latach 1887-1889 w ASP w Monachium u A. Liezen-Mayera. Odbył podróże do Paryża, Włoch, Hiszpanii, Maroka, na Krym i do USA. W latach 1903-1914 we Lwowie miał własną szkołę malarstwa. Tematem jego prac były głównie sceny batalistyczne oraz pejzaże, portrety i sceny historyczne. Zajmował się także malarstwem ściennym i projektowaniem witraży. Wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, TZSP w Warszawie oraz w Chicago, Berlinie i Kijowie. Jego prace można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl