Pochodzenie: 1) Kolekcja prywatna, Stany Zjednoczone; 2) zakup od rodziny artysty
Estymacja 80 000 - 120 000 zł
Prezentowany obraz pochodzi z okresu pobytu artysty we Francji, który rozpoczął się 1926 roku. W twórczości Kanelby z tego czasu widać wpływ malarstwa ówcześnie przebywających i tworzących w Paryżu artystów, których sztuka określana jest mianem école de Paris. Charakterystyczne dla tego okresu są szczególnie sceny z paryskich ulic, malowane bardzo ekspresyjnie, często opracowane wręcz szkicowo zdradzające wpływy najnowszych w tamtym czasie tendencji w malarstwie takich jak kubizm, ekspresjonizm czy fowizm. Główne cechy malarstwa Kanelby okresu paryskiego to miękkie kontury, wąska gama kolorystyczna płócien, utrzymana w chłodnych barwach z przewagą ciemnych kolorów. Sposób ujęcia postaci zdradza umiejętność wnikliwej obserwacji, przedstawione przez artystę sceny z życia francuskiej ulicy doskonale oddają klimat Paryża z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Był uczniem S. Lentza i T. Pruszkowskiego w warszawskiej SSP. Naukę malarstwa kontynuował w akademii w Wiedniu i w Paryżu. Od 1926 roku przebywał na zmianę we Francji, Anglii i USA. We wczesnych pracach dość tradycyjny, w późniejszym okresie nawiązywał do współczesnego malarstwa francuskiego. Malował nastrojowe, liryczne sceny rodzajowe, akty, kwiaty, kameralne kompozycje we wnętrzu, oraz szkicowo traktowane studia kobiet i dzieci.
KANELBA (Kanelbaum) Rajmund
Urodził się w 1897 r w Warszawie, zmarł w 1960 r w Londynie. Studia w warszawskiej SSP pod kierunkiem S. Lentza i T. Pruszkowskiego oraz w wiedeńskiej ASP i w Paryżu. Od 1926 r we Francji, mieszkał także w Anglii i USA. Utrzymywał ścisłe związki z Polską, członek paryskiego Cercle des Artistes Polonais, brał udział w licznych wystawach w kraju, oraz prezentacjach sztuki polskiej za granicą. Uczestniczył przez szereg kolejnych lat w wystawach paryskich Salonów: Jesiennym, Niezależnych, Tuileries. Na twórczość artysty silnie oddziaływały trendy Ecole de Paris. Malował martwe natury, pejzaże, portrety, sceny rodzajowe.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 22 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl