olej/sklejka, 25 x 30 cm na odwrocie fragmentarycznie zachowana naklejka: `Karol Larisch | Akt (...)`
Jest jeden z czołowych polskich malarzy kolorystów. Studiował w krakowskiej ASP u I. Pieńkowskiego, J. Pankiewicza i F. Kowarskiego. W 1926 przebywał krótko w Dreźnie, a w końcu tego roku udał się do Paryża, gdzie kontynuował studia artystyczne pod kierunkiem J. Pankiewicza. Wiele godzin poświęcał na pracę w Luwrze, gdzie wykonywał liczne kopie dzieł dawnych mistrzów. W 1927 roku zachorował na ciężką chorobą płuc i leczył się w jednym z paryskich szpitali. Po powrocie do kraju kontynuował kurację w Zakopanem - w latach 1928 - 29. W latach 1930 -3 2 przebywał w Poznaniu i Warszawie, ostatecznie zamieszkał w Krakowie. Brał udział w wystawach w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Filadelfii. Związany był z grupą "Pryzmat", należał też do ZPAP. Ogromne znaczenie dla jego twórczości miało malarstwo wielkich mistrzów Rubensa, Tycjana, Veronese`a, ale przede wszystkim Watteau i francuskiego malarstwa XVIII wieku. Tematy jego obrazów to przede wszystkim sceny mitologiczne, motywy zabaw, pikników, a także martwe natury, portrety i akty.
LARISCH Karol
W latach 1920-1926 studiował w ASP w Krakowie u J. Pieńkowskiego, J. Pankiewicza i F. Kowarskiego. W 1926r. wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował naukę . Zginął w wypadku motocyklowym. Na jego malarstwo duży wpływ wywarła twórczość Watteau. Na początku swojej twórczości malował w ciemnej tonacji, ale jego pejzaże, martwe natury, akty, kompozycje figuralne z lat 30-tych należą do najsubtelniejszych przejawów polskiego koloryzmu.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl