Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
POCHWALSKI Kasper | SŁONECZNIKI, 1912

Kasper POCHWALSKI (1899-1971)

SŁONECZNIKI, 1912

Olej, karton; 50 x 36,9 cm
Sygnowany p. śr.: Kasper Pochwalski 7. VIII. 912
Na odwrociu: C. K. WYŻSZA SZKOŁA REALNA W KRAKOWIE
PÓŁROCZE I | RYSUNEK GEOMETRYCZNY L. 5 | ODDANA DNIA
19. stycznia 1911 | Kasper Pochwalski | UCZEŃ KLASY II ODDZIAŁU a.

Kasper Pochwalski należał do wielopokoleniowego rodu malarzy. Był malarzem, konserwatorem i krytykiem artystycznym. W latach 1917-22 studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u J. Mehoffera oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dzięki uzyskanemu stypendium rządu francuskiego, przez rok kształcił się w Académie Ranson w Paryżu, m.in. u: G. L. Jaunesa, J. Zingga oraz M. Denisa. Po powrocie do kraju wstąpił do Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik. Wystawiał w Krakowie, Lwowie, Poznaniu i Warszawie. Był ceniony za dużą łatwość tworzenia. Jego prace są wyciszone i kameralne, o dekoracyjnej, zawiłej kresce i charakterystycznym zestawieniu żółci, cynobru z rozmytym fioletem, granatem i zielenią. Nie uległ nowoczesnym tendencjom artystycznym, pozostając wiernym własnej wizji malarskiej, w której kolor odgrywał pierwszorzędną rolę. Uprawiał przede wszystkim malarstwo pejzażowe i portret, z rzadka martwą naturę, co odróżniało go od większości współczesnych mu malarzy. Jego martwe natury, odmienne od powielanych pastiszów Cézanne`a i Matisse`a, zawierają często pewne treści znaczeniowo-symboliczne uwypuklone odpowiednim doborem przedmiotów.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
POCHWALSKI Kasper
   Malarz pochodzący z wielopokoleniowego rodu artystów krakowskich: syn Władysława i bratanek znanego portrecisty Kazimierza Pochwalskiego.
   W latach 1917-22 kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Józefa Mehoffera, który uważał go za swego najzdolniejszego ucznia. Równocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po uzyskaniu stypendium rządu francuskiego, przez rok kształcił się u M. Denisa w Académie Ranson w Paryżu, m.in. u G. L. Jaunesa, J Zingga i M. Denisa. Po powrocie do kraju wstąpił do Zrzeszenia artystów Plastyków 'Zwornik". Wystawiał w TPSP w Krakowie, Lwowie i Poznaniu, w Zachęcie i IPS-ie w Warszawie. Ponadto brał udział w wystawach ugrupowań "Sztuka" (od 1924), "Jednoróg" i "Zwornik". W 1925 miał wystawę indywidualną w krakowskim TPSP, a w 1927 w Grudziądzu i Bydgoszczy. Malował pejzaże, widoki architektoniczne, portrety, martwe natury, rzadziej sceny rodzajowe. Był ceniony za dużą łatwość tworzenia. Nie uległ nowoczesnym tendencjom artystycznym, pozostając wiernym własnej wizji malarskiej, w której kolor odgrywał pierwszorzędną rolę. Jego martwe natury, odmienne od powielanych pastiszów Cezanne'a i Matisse'a zawierają często pewne treści znaczeniowo-symboliczne, uwypuklone odpowiednim doborem przedmiotów. Prace Kaspra Pochwalskiego wierne konwencji młodopolskiej są wyciszone i kameralne, o dekoracyjnej, zawiłej kresce i charakterystycznym zestawieniu kolorystycznym żółci, cynobru z rozmytym fioletem, granatem i zielenią. Uprawiał też malarstwo ścienne, dekorując głównie kościoły diecezji krakowskiej (m.in. w Ciężkowicach, Ratoszynie i Myszkowie.)
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl