1957 r. Olej na desce 53 x 39,5 cm Sygnowany i datowany p.d. "MB 57"
Kazimierz Mikulski studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, potem w Kunsgewerbeschule. Członek Grupy Młodych Plastyków, a od 1957 r. Grupy Krakowskiej. Był nie tylko malarzem i rysownikiem, ale również poetą, aktorem i scenografem (1948-1979 związany jako kierownik plastyczny zPaństwowym Teatrem Lalki iMaski Groteska wKrakowie). Udzielał się aktorsko w okupacyjnym teatrze T. Kantora, potem w Cricot 2. Brał udział w Wystawach Sztuki Nowoczesnej (1948, 1957, 1959). Znany jako "Balzak" (stąd litera "B", "Balzak", "KMB", czy "MB" w sygnaturach niektórych jego obrazów), był Mikulski barwną i ważną postacią w krakowskim środowisku.
Twórczość artysty należy do nurtu malarstwa metaforycznego, inspirowanego surrealizmem. W jego zagadkowych kompozycjach powracają motywy smukłych, nagich dziewcząt, twarzy o zamyślonych, dużych oczach, ptaków, motyli, traw, czy kwiatów. Melancholijny ton tych nierzeczywistych scen podkreśla płaskość plamy barwnej, precyzja rysunku i wyważona kolorystyka.
MIKULSKI Kazimierz
Urodził się w 1918 r w Krakowie, zmarł w 1998 r tamże. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem P. Dadleza i K. Sichulskiego. W czasie okupacji nauka w Kunstgewerbeschule u F. Pautscha. Po wojnie studiował aktorstwo i reżyserię w Studio Dramatycznym przy Starym Teatrze w Krakowie. Członek Grupy Krakowskiej, brał udział w Wystawach Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948-49, Warszawa 1957 i 1959). Uprawiał malarstwo, rysunek, scenografię, zajmował się sztuką aktorską, / grał w teatrze konspiracyjnym Kantora i w Cricot 2/, pisał wiersze. Malarstwo artysty klasyfikowane jest jako surrealistyczne, metaforyczne, oniryczne. Ulubione motywy to piękne kobiety, zwierzęta, kwiaty traktowane umownie, wypełniające przestrzeń obrazu. Twórczości artysty poświęcony jest album wydany przez Desę-Unicum w 2000 r.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl