Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MIKULSKI Kazimierz | PRZEMIANA, 1963

Kazimierz MIKULSKI (1918-1998)

PRZEMIANA, 1963

olej na desce,
71 x 50 cm,
obraz namalowany na rysownicy [kartka warsztatu w Krakowie
wytwarzającego takie przybory], na odwrocie także napis ołówkowy "K Mikulski - Przemiana" i "S/95" oraz częściowo zniszczona kartka wystawowa z l. 60.
(maszynopis: "Muzeum? Galeria Mal? Polsk?"), obraz jako "własność autora".
Wystawiany i reprodukowany:
- "Kazimierz Mikulski". Wystawa retrospektywna. Warszawa 1999 Galeria w Willi Struvego, w katalogu poz. 1, il. 1.
- [album] Kazimierz Mikulski. Malarstwo. Warszawa 2005 Desa Unicum.

We wstępie do katalogu wystawy wybitny krytyk sztuki Jerzy Madeyski pisał: "Był [Mikulski] i pozostał symbolem naszej powojennej awangardy, utożsamianej z Grupą Krakowską. Jego nazwisko wymieniano jednym tchem wraz z nazwiskami Jaremianki, Brzozowskiego, Kantora i Nowosielskiego i nadal się je w tym kontekście wymienia, gdyż już wtedy, przed półwieczem stanął wśród najwybitniejszych twórców drugiej połowy kończącego się właśnie wieku, i nic, żadne rewolucje artystyczne nie zdołały zachwiać jego pozycją. A nawet przeciwnie - umocniły ją i potwierdziły niejako swą efemerycznością, wśród której Mikulski jawił się jako symbol trwałości i niezmienności, biorącej swój początek w jasno skrystalizowanej świadomości artystycznej i równie klarownej hierarchii wartości. [?]. Kazimierz Mikulski budował swoją, idealną, rzeczywistość z najdoskonalszych - jego zdaniem elementów świata rzeczywistego. Wydobywa je tylko delikatnie z trywialnych kontekstów i ustawia w nowym, lepszym porządku. Pragnie też, by jego świat był bliski i zrozumiały, bądź też - bliski, bo zrozumiały. Lecz nie dla wszystkich: wyłącznie dla ludzi wrażliwych i inteligentnych zarazem. Tych, którzy będą zdolni wejść w jego ciszę i pojąć otaczające ich symbole i metafory o średniowiecznej nieraz genezie".

Cytując słowa Bożeny Kowalskiej, można o Kazimierzu Mikulskim powiedzieć: nie ma w polskim malarstwie drugiego artysty, który by w swojej sztuce stworzył świat tak idylliczny, tak poetycki i tak pełen baśniowych tajemnic, jak to potrafił zrobić Kazimierz Mikulski. Był uwodzicielskim czarownikiem. Powołał do życia malarstwo, które urzekało wszystkich: zwykłych ludzi bez wykształcenia i intelektualistów, racjonalistów i wierzących w cuda, dzieci i dorosłych, rzeczników realizmu i nawet orędowników awangardy.

Malarz, scenograf, ilustrator książek, m.in. przygód Ferdynanda Jerzego Ludwika Kerna, bajek Bogdana Brzezińskiego, wierszy Antoniego Marianowicza. Występował jako aktor w teatrze Tadeusza Kantora. Wiele lat współpracował z krakowskim Teatrem Lalki, Maski i Aktora "Groteska", projektując lalki, maski i stroje dla aktorów. Uprawiał też poezję. Był ważną i barwną postacią środowiska krakowskiego, gdzie znano go jako "Balzaka".
Uchodzi za jednego z najbardziej konsekwentnych przedstawicieli polskiego malarstwa metaforycznego czy też wręcz surrealistycznego, poetyckiego, nasyconego dużym ładunkiem liryzmu. Jednocześnie w gronie członków powojennej Grupy Krakowskiej (II) był artystą wiernym sztuce przedstawiającej, podczas gdy w twórczości wielu innych przeważało upodobanie do abstrakcji.
Podobnie jak inni artyści skupieni w obu grupach, a przede wszystkim wokół przewodzącego im Tadeusza Kantora, wziął udział we wszystkich Wystawach Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948-1949, Warszawa 1957 i 1959).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MIKULSKI Kazimierz
Urodził się w 1918 r w Krakowie, zmarł w 1998 r tamże. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem P. Dadleza i K. Sichulskiego. W czasie okupacji nauka w Kunstgewerbeschule u F. Pautscha. Po wojnie studiował aktorstwo i reżyserię w Studio Dramatycznym przy Starym Teatrze w Krakowie. Członek Grupy Krakowskiej, brał udział w Wystawach Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948-49, Warszawa 1957 i 1959). Uprawiał malarstwo, rysunek, scenografię, zajmował się sztuką aktorską, / grał w teatrze konspiracyjnym Kantora i w Cricot 2/, pisał wiersze. Malarstwo artysty klasyfikowane jest jako surrealistyczne, metaforyczne, oniryczne. Ulubione motywy to piękne kobiety, zwierzęta, kwiaty traktowane umownie, wypełniające przestrzeń obrazu. Twórczości artysty poświęcony jest album wydany przez Desę-Unicum w 2000 r.
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.
Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl