Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MIKULSKI Kazimierz | Przemiana, 1963 r.

Kazimierz MIKULSKI (1918-1998)

Przemiana, 1963 r.

olej/deska, 71 x 49,5 cm
sygnowany i opisany na odwrociu: "KMIKULSKI | PRZEMIANA`
na odwrociu zniszczona nalepka muzealna

POCHODZENIE:
- Galeria Villa Struvego, Warszawa, 1999
- kolekcja prywatna, Warszawa

WYSTAWIANY:
Kazimierz Mikulski, Wystawa retrospektywna, Galeria Willa Struvego, Warszawa 1999

LITERATURA:
- Kazimierz Mikulski, Wystawa retrospektywna, katalog wystawy, Galeria Willa Struvego, Warszawa 1999, poz. 1 (il.)
- Kazimierz Mikulski, Malarstwo, [red.] Izabela Jabłońska, Juliusz Windorbski, Warszawa 2003, s. 54 (il.)

"Jego obrazy budzą w mieszkańcach naszej zdyszanej rzeczywistości tęsknotę do ciszy tak wielką, że chcielibyśmy przeniknąć przez malowaną powierzchnię w ich wiecznie młodą głębię, by wraz z dziewczynami o spokojnych oczach przyglądać się gonitwie brzydkich ludzi ku starości"
Jerzy Madeyski [w:] Kazimierz Mikulski, Malarstwo, Warszawa 2003, s. 26.

Prezentowany obraz pochodzi z początku lat 60., okresu kiedy Mikulski po doświadczeniach awangardy i jakże popularnej wśród młodych artystów środowiska krakowskiego fascynacji malarstwem abstrakcyjnym, zdecydował się na powrót do sztuki figuratywnej. Paradoksalnie zwrot ten nie spotkał się z negatywnym przyjęciem ze strony twórców awangardowych, a sam Mikulski podtrzymał swój status artysty nowoczesnego. Malarstwo przedstawiające okazało się najlepszym dla malarza medium dla wyobrażenia nasyconej poetyckim nastrojem, własnej wizji rzeczywistości. W pracach tego okresu widoczny jest już wyraźnie charakterystyczny, w pełni niemal ukształtowany styl artysty, któremu pozostał wierny do samego końca drogi twórczej. Najczęściej występującym elementem, wokół którego budował Mikulski poetycką, nasyconą metaforami i symboliką narrację jest postać kobiety. Malował je według własnych ideałów, zafascynowany sztuką niemieckiego renesansu tworzył odrealnione, poddane estetyzacji, kuszące subtelnym powabem wizerunki dziewcząt ze świata sennych marzeń. Wokół nich umieszczał rekwizyty, z których, na wzór sztuki dawnych mistrzów, żaden nie był pozbawiony symboliki. Wyznacznikami stylu Mikulskiego od samego początku stały się również linearyzm, pastelowa kolorystka początkowo - podobnie jak w prezentowanym płótnie - oscylująca w beżach i błękitach, z czasem coraz bogatsza i powtarzające się równie często jak postać kobiety wizerunek kota, ptaki, fantastyczne rośliny i owady. Niepowtarzalny styl artysty jest wyrazem jego konsekwentnego dążenia do ideału, świadczy o malarskiej świadomości i silnej osobowości malarza, który pozostając otwartym na dokonania nowoczesności potrafił dokonać ich recepcji w sposób przemyślany i wykorzystać w konkretnym celu wzbogacenia własnego języka wizualnego. Cechy te czynią z malarstwa Mikulskiego jedno z najbardziej oryginalnych i charakterystycznych zjawisk w powojennej sztuce polskiej.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MIKULSKI Kazimierz
Urodził się w 1918 r w Krakowie, zmarł w 1998 r tamże. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem P. Dadleza i K. Sichulskiego. W czasie okupacji nauka w Kunstgewerbeschule u F. Pautscha. Po wojnie studiował aktorstwo i reżyserię w Studio Dramatycznym przy Starym Teatrze w Krakowie. Członek Grupy Krakowskiej, brał udział w Wystawach Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948-49, Warszawa 1957 i 1959). Uprawiał malarstwo, rysunek, scenografię, zajmował się sztuką aktorską, / grał w teatrze konspiracyjnym Kantora i w Cricot 2/, pisał wiersze. Malarstwo artysty klasyfikowane jest jako surrealistyczne, metaforyczne, oniryczne. Ulubione motywy to piękne kobiety, zwierzęta, kwiaty traktowane umownie, wypełniające przestrzeń obrazu. Twórczości artysty poświęcony jest album wydany przez Desę-Unicum w 2000 r.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl