olej, płótno; 81 x 65 cm; sygn. i opis na odwrocie: "Strażniczki snów"/ KMikulski Kraków 1985
Przentujemy obraz Kazimierza Mikulskiego czołowego przedstawiciela polskiego malarstwa metafizycznego. Artysta w latach 50-tych zaczął malować w charakterystycznej dla siebie baśniowej stylistyce. Odrzucił abstrakcję, skupił się na figuracji tworząc m.in.: postacie ludzkie, baśniowe stwory, zwierzęta. Bohaterom swoich obrazów nadawał rolę narracyjną. Wymowa jego prac wydają się nierealistyczna, sielska, przepełniona magią. Jest to jednak pierwsze, złudne wrażenie. Po zetknięciu się z twórczością Mikulskiego i wejściu głębiej w warstwy obrazu odkrywa się wielowątkowość, symbolikę i istotne prawdy, skryte pierwotnie przez autora. Znaczenie odsłania się powoli, często drogowskazem może być tytuł, występujące w obrazie, rekwizyty czy relacje bohaterów względem siebie. W proponowanej Państwa uwadze pracy przedstawione są dwie dziewczyny - tytułowe "strażniczki" postacie o wielkich oczach, długich włosach przypominające kukiełki z teatru lalek. "Strażniczka" stojąca z lewej strony ukazana jest jakby w połowie sylwetki, obok niej unosi się głowa drugiej, rudowłosej kobiety. Milczące bohaterki, ukazane na tle błękitnego nieba, wydają się przepełnione ciszą, przypominając bohaterów dziecięcych bajek. Wyposażone w oręże - rekwizyty - różdżkę cyrkowa, dzwonek i łasiczkę wyglądającą za pleców, dają się ponieść wyobraźni widza, co do ich roli. W prezentowanym obrazie zawarte są najważniejsze cechy malarstwa artysty: nasycone kolory, układ, wyrwanie postaci z naturalnego dla nich otoczenia i umieszczenie w nowym, bajkowym środowisku. Praca charakteryzuję się również lirycznym erotyzmem będąc doskonałym przykładem twórczości Kazimierza Mikulskiego.
MIKULSKI Kazimierz
Urodził się w 1918 r w Krakowie, zmarł w 1998 r tamże. Studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem P. Dadleza i K. Sichulskiego. W czasie okupacji nauka w Kunstgewerbeschule u F. Pautscha. Po wojnie studiował aktorstwo i reżyserię w Studio Dramatycznym przy Starym Teatrze w Krakowie. Członek Grupy Krakowskiej, brał udział w Wystawach Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948-49, Warszawa 1957 i 1959). Uprawiał malarstwo, rysunek, scenografię, zajmował się sztuką aktorską, / grał w teatrze konspiracyjnym Kantora i w Cricot 2/, pisał wiersze. Malarstwo artysty klasyfikowane jest jako surrealistyczne, metaforyczne, oniryczne. Ulubione motywy to piękne kobiety, zwierzęta, kwiaty traktowane umownie, wypełniające przestrzeń obrazu. Twórczości artysty poświęcony jest album wydany przez Desę-Unicum w 2000 r.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl